Dry needling چیست؟

سوزن خشک یک تکنیک درمانی فیزیکی است که برای درمان درد به کار می رود. در این روش با استفاده از یک سوزن خشک یعنی بدون دارو یا تزریق از طریق پوست به مناطقی از عضلات که بعنوان نقاط ماشه ای ( trigger point) شناخته می شوند وارد می گردند.

این شیوه درمانی که بنام سوزن خشک شناخته شده است طب سوزنی نیست اما در واقع بنوعی به طب سوزنی و طب چینی وابسته است.سوزن خشک بخشی از اصول طب مدرن غربی است.

نقطه ماشه ای چیست؟

نقطه ماشه ای ( trigger point) یک گروه سفت شده از ماهیچه های اسکلتی یک گروه عضلانی بزرگ است. نقاط ماشه ای در حین لمس حساس هستند و با دست زدن به یک نقطه ماشه ای درد به سایر نقاط بدن منتقل می شود.

سوزن خشک مانند یک سوزن نخ نازک است که به پوست نفوذ می کند و نقاط ماشه ای و بافت عضلانی و همبند را تحریک می کند. این سوزن در واقع به درمانگر فیزیکی این اختیار را می دهد که به بافت هایی که با دست قابل دسترسی نیستند، نفوذ کند.درمانگردان فیزیکی در طول دوره درمانی از دستکش و یکسری تجهیزات حفاظتی استفاده می کنند.

در مواردیکه شیوه درمانی سوزن خشک توسط درمانگران مورد استفاده قرار می گیرد یک تکنیک و بخشی از یک برنامه درمانی بزرگتر است. درمانگران فیزیکی از سوزن خشک با هدف آزاد و غیرفعال کردن نقاط ماشه ای جهت کاهش درد یا بهبود دامنه حرکتی استفاده می کنند. تحقیقات اولیه نشان می دهد که استفاده از سوزن خشک درد را کنترل کرده و تنش عضلانی را کاهش می دهد و اختلالات را به حالت عادی بازمی گرداند و تکانه های عصبی به عضلات منتقل می شوند.

درمانگران فیزیکی که آناتومی و روش های درمانی را به خوبی آموزش دیده اند طی گذراندن دوره آموزشی و تحصیلات تکمیلی خاص با شیوه سوزن خشک آشنا خواهند شد که به شما توصیه می شود حتما در رابطه با تجربیات فرد در این زمینه تحقیق کنید.

سطح ۱ طب و زیبایی مدرن مطالب برگزیده

ارسال نظر