۴ راه برای جلوگیری از ابتلا به سرطان

سرطان احتمالا همیشه خواهد بود و به یک موضوع داغ گفتگو در زمینه سلامت تبدیل شده است.اخیرا در اخبار در رابطه با سرطان و فهرستی از مواد سرطان زا که از جانب سازمان بهداشت جهانی منتشر شده است، گفتگوهای بسیاری صورت گرفته است.

سرطان بعنوان یک مشکل جدی در ایلات متحده شناخته شده است و دومین علت اصلی مرگ و میر بشمار می آید.راههای بسیاری وجود دارد که در تشخیص سرطان به شما کمک خواهند کرد.همچنین خوشبختانه اقدامات پیشگیرانه ای در این زمینه وجود دارد.

به گفته موسسه ملی سرطان این امکان وجود ندارد که دلیل ابتلای یک فرد را به سرطان بدانیم و یا این پرسش را مطرح کنیم که چرا دیگری به سرطان مبتلا نمی شود. اما تحقیقات نشان می دهند که برخی از عوامل شانس فرد را در ابتلا به سرطان افزایش می دهند. در این مقاله به برخی از راههای پیشگیری از ابتلا به این بیماری هولناک می پردازیم.

پرهیز از عادات ناسالم

در دهه های اخیر سیگار کشیدن و مصرف بیش از حد نوشیدنی ها از جمله عواملی شناخته شده اند که شانس فرد را در ابتلا به سرطان افزایش می دهند. با این حال بسیار از افراد همچنان در این موارد افراط می کنند که می تواند پیامدهای بسیاری برای آنها داشته باشد.

توتون و تنباکو از علل اصلی ابتلا به سرطان بشمار می آیند. اگرچه مصرف سیگار در سالهای اخیر با اندکی کاهش مواجه بوده اما همچنان مصرف تنباکو در ایالات متحده حرف اول را می زند. تنباکو سلامت کلی فرد و سیستم باروری او را تحت تاثیر قرار خواهد داد. مصرف بیش از حد الکل نیز به همین صورت عمل خواهد کرد. اگر می خواهید شانس خود را در ابتلا به این بیماری کاهش دهید باید بگونه ای عاقلانه رفتار کرده و سیگار کشیدن و مصرف نوشیدنی های الکلی را به حداقل برسانید یا در حد اعتدال مصرف کنید.

تعادل در رژیم غذایی

بدون شک تا کنون شنیده اید که بیکن و سایر گوشت های فرآوری شده سرطان زا هستند. در واقع این خبری ناراحت کننده است زیرا بسیاری از مواد غذایی از جمله شکر با ابتلا به سرطان در ارتباط هستند.

اما نگرانی اصلی ابتلا به چاقی بیش از حد است. سرطان وچاقی بهم مرتبط هستند و بسیاری از مواد غذایی از جمله گوشت قرمز و شکر از عوامل اصلی اپیدمی چاقی بشمار می آیند. بهترین راه برای جلوگیری از چاقی ایجاد تعادل در رژیم غذایی است و انجام حرکات ورزشی بطور منظم است. مصرف سبزیجات را در رژیم غذایی خود بالا ببرید و از مصرف برخی مواد غذایی از جمله بیکن در وعده های غذایی خود اجتناب کنید.

بدن خود را بشناسید

شما می توانید بسیاری از این عوامل سرطان زا را کنترل کنید و این امر شامل شناخت بدن و ساختار ژنتیکی آن می شود. برخی از افراد بیش از سایرین مستعد ابتلا به سرطان هستند که می توانند با توجه به بدن خود به اقدامات پیشگیرانه دست بزنند. بهترین روش این است که همیشه حواستان به سلامتی بدنتان باشد اگر در سوابق خانوادگی شما ابتلا به سرطان وجود داشته مطمئن شوید که بدن شما از هر نظر سالم است.

کمتر در معرض نور خورشید قرار گیرید

خودتان را کمتر در معرض مواد سرطان زا قرار دهید. برای افراد علاقمند به آفتاب گرفتن قرار گرفتن در معرض اشعه UV می تواند خطرناک باشد. پس سعی کنید از ضدآفتاب و کلاه استفاده کنید و مدت زمان قرار گرفتن در معرض آفتاب را کاهش دهید.

سطح ۱ گوناگون مطالب برگزیده

ارسال نظر