کم خونی چیست و یعنی چه ؟

کم خونی، یک بیماری خونی ناشی از کمبود هموگلوبین در گویچه های سرخ است. هر عاملی از نواختن آلات موسیقی مانند نواختن بیش از حد جاز گرفته تا سرمای قطبی و داروهای سمی می توانند موجب شکل گرفتن این بیماری شوند.

کمبودهای تغذیه ای نیز از علل نسبتا شایع کم خونی هستند.

علاوه بر کمبود آهن، که بسیار روی آن تاکید و تبلیغ می شود، کمبود اسید فولیک و ویتامین B12 می تواند زمینه به وجود آمدن کم خونی باشد. البته به ندرت، این بیماری به دلیل عدم مصرف ناکافی مس، ویتامین A، ویتامین B6، ویتامین C و یا ویتامین E به وجود می آید.

مصرف انواع مواد غذایی برای سلامتی خون مهم است. لذا سعی کنید برای اجتناب از کم خونی، با اندیشه ای درست بر نحوه مصرف مواد غذایی زمینه سالم سازی خود و فرزندانتان را فراهم کنید.

اگر مایلید تن خود را مانند گرانبهاترین دارایی ها پاسداری کنید، باید از تغذیه خود غافل نباشید و تلاش کنید، با خوردن غذاهای متعادل و سالم، زمینه رشد بیماری ها را سرکوب نمایید و اجازه ندهید بیماری ها در وجود شما ریشه بدوانند.

کم خونی، یکی از بیماری های قرن ماست و تا زمانی که وضعیت تغذیه و نحوه مصرف مواد غذایی و شکل فرهنگی استفاده از آن ها، در خانواده ها و جامعه اصلاح نشود نمی توان بر اصل سلامتی و از بین بردن این بیماری و یا بیماری های از این قبیل، تاکید نمود.

به خاطر داشته باشید که غذا ضمن آن که یکی از لوازم محافظت کننده بدن انسان است می تواند مانند بعضی غذاها که توسط مواد نگهدارنده مسموم شده و یا توسط چربی ها آلوده گشته اند و همین موجب خستگی بدن می شوند به طوری که دیگر بدن نمی تواند سموم و مواد زائد را دفع نماید، در سلامت انسان اختلال ایجاد می گردد.

سطح ۱ گوناگون مطالب برگزیده

ارسال نظر