چگونه چربی موجود در مواد غذایی روی پروستات تأثیر می گذارد؟

برخی محققین معتقدند که این چربی هم سطح تستوسترون و هم سطح استروژن خاصی را افزایش داده و این دو باعث تحریک رشد پروستات همراه با سلولهای سرطانی در پناه آن می شود.

آیا می توان از ابتلا به سرطان پروستات جلوگیری کرد ؟

متاسفانه ما واقعاً چیز زیادی در مورد راههای جلوگیری از سرطان پروستات نمی دانیم. گرچه تعدادی از بررسیهای اپیدمیولوژی ارتباط بین سرطان پروستات و رژیم غذایی را مطرح کرده اند . در سال ۱۹۸۲، در گزارشی از هیئت تحقیق ملی، سرطان پروستات به همراه سرطان پستان و سرطان روده بزرگ، سه سرطانی نامیده شدند که بیشترین ارتباط را با عوامل غذایی دارند.

چه نوع مواد غذایی با سرطان پروستات ارتباط دارند ؟

سوء ظن اصلی متوجه چربی است. مخصوصاً چربی حیوانی. تعدادی از بررسیها نشان داده است که مردانی که مقادیر زیادی چربی کمتری نسبت به آنها مصرف می کنند، مبتلا به سرطان پروستات می باشند. همچنین شواهدی وجود دارد حاکی از اینکه، مردانی که مقادیر زیادی چربی حیوانی مصرف می کنند، مبتلا به نوعی از سرطان پروستات می شوند. که سریع تر منتشر شده و مشکل تر درمان می شوند.

برای مثال در یک بررسی در دانشگاه لومالیندای کالیفرنیا معلوم شد که احتمال ابتلای مردان متعلق به فرقه ادونتیستهای روز سبت که غذاهای پرچربی زیادی (مثل گوشت، پنیر و تخم مرغ) مصرف می کنند، به سرطان کشنده پروستات ۱/۲ ۳ بار بیش از مردان همین فرقه است که از این غذاها استفاده نمی کنند. بیشتر متعلقین به این فرقه فقط از سبزیجات و گیاهان استفاده می کنند) سایر بررسیها حاکی از افزایش خطر ابتلا در مورد کسانی است که مقادیر زیادی شیر مخصوصاً شیر خالص می نوشند.

زناشویی

ارسال نظر