چگونه پوست سالم و شاداب داشته باشیم

خوب بخوابید!

بی خوابی، کم خوابی، بدخوابی و دیرخوابی پوست را خسته و بیمار می کند. هفت تا هشت ساعت خواب شب- به ویژه اگر به موقع و راحت باشد- خستگی روزانه را از پوست می گیرد و به آن شادابی می بخشد.

از هوای سالم بهره بگیرید!

هوای آلوده، دشمن قوی پنجه یی است که روز به روز نیرویش بیشتر می شود و دامنه فعالیتش را گسترده تر می کند، به ویژه در شهرهای بزرگ و پرجمعیت که کم کم ممکن است اجازه نفس کشیدن هم به ما ندهد!

اگر مجبور به زندگی در چنین شهرهایی هستید و دائم در چنگ این هیولای در حال رشد (!)، بهتر است دست کم روزی یک تا دو ساعت در پارکها و فضاهای باز و دور از ترافیک قدم بزنید.

برنامه غذایی درستی داشته باشید!

تغذیه بد باعث می شود که پوست، سلامت و شادابیش را از دست بدهد. یک غذای خوب، حاوی مقدار لازم پروتئین، ویتامین و املاح مورد نیاز بدن است و می تواند مواد مناسبی در اختیار پوست بگذارد.

آب بنوشید!

نکته مهم دیگر، نوشیدن آب به مقدار کافی است. روزانه ۵ تا ۶ لیوان اب بنوشید. اگر پیش از خوردن صبحانه یک لیوان آب بنوشید بسیار مفید است.

بوراکس و آب به صورت بپاشید!

یک قاشق چایخوری بوراکس را در مقداری آب سرد بریزید و آن را به صورت بپاشید. این محلول مانند آب باران لطافت بخش پوست است. بهترین زمامن برای انجام این کار، شبها، پس از پاک کردن پوست است.

ورزش کنید!

حرکات ورزشی به شادابی پوست و سلامت آن کمک می کند! زیرا موجب سرعت گردش خون می شود و اکسیژن بیشتری به بدن می رساند.

دستگاه گوارش سالم و مرتبی داشته باشید!

کار منظم معده و روده ها در سلامت بدن نقش موثری دارد و پوست که آینه بدن است میزان سلامت بدن را نشان می دهد. کسانی که رنگ پریده و خسته به نظر می رسند و زیر چشمهایتان حلقه های کبودی نقش بسته است باید در سالم سازی دستگاه گوارش خود بکوشند و اگر دچار یبوست هستند، از سبزی و میوه به مقدار بیشتری مصرف کنند.

انجیر و آلو در درمان یبوستهای مزمن موثر است. نوشیدن یک لیوان آب نیمگرم با آب یک عدد لیموترش و یا یک قاشق غذاخوری سرکه سبب و یک قاشق غذاخوری عسل در یک لیوان آب گرم، پیش از خوردن صبحانه می تواند در رفع یبوست اثر خوبی داشته باشد.

از مصرف لوازم و آرایش خودداری کنید!

مواد آرایشی مانع از فعالیتهای طبیعی پوست می شود و آن را رنجور و بیمار می کند. پوست را همیشه تمیز و آزاد بگذارید تا زنده و سالم بماند.

بیش از هفته ای یکبار از ماسک استفاده نکنید!

درست است که ماسک مناسب لطافت بخش و شاداب کننده پوست است، اما از آنجا که زیاده روی در هرکاری خطاست، در این مورد هم ممکن است نتیجه معکوس داشته باشد. پس بیش از هفته ای یکبار نباید از ماسک استفاده کرد.

دشمنان پوست را بشناسید!

نگرانی، هیجان، تشویش، هوای آلوده، غذاهای سرخ شده و پرادویه، غم و غصه، کار زیاد و گرمای بیش از اندازه دشمنان خطرناک پوست هستند.

واکنشهای طبیعی خود را بشناسید!

کوشش کنید هنگام حرف زدن و فکر کردن به عضلات صورتتان فشار نیاورید. عادت کنید در هر فرصت مناسبی به پوست استراحت بدهید. اگر هنگام نگرانی، هیجان، تفکر و یا …. عضلات چهره را به شکل خاصی تغییر می دهید، به محض آنکه متوجه شدید، وضع عادی به صورتتان بدهید.

پوست را ورزش دهید!

ابتدا پوست را با کرم مرطوب کننده بپوشانید. سپس به پشت بخوابید و تمرینهای چهره را به شکل زیر انجام دهید:

چشمها را تاحدی که می توانید باز کنید و تا عدد ۶ بشمارید.

بینی را به حال عطسه در آورید و بازدم را از سوراخهای آن خارج کنید.

دهان را به سمت چپ متمایل کنید و خمیازه بکشید.

دهان را باز نگهدارید، به طوریکه عضله لب بالا ثابت و محکم بماند و لب پایین را تا حد امکان پایین بیاورید.

لبها را چند بار به حالت سوت زدن در آورید و بعد به حالت اول بازگردانید.

دهان را به شکلی باز نگهدارید که می خواهید فریاد بزنید.

به آرامی گونه ها را با هوا پر کنید و تا عدد ۱۵ بشمارید. بعد با گفتن کلمه «پلوپ» هوا را از دهان خارج کنید. این تمرین ساده از پیدایش خط خنده در کنار لبها پیشگیری می کند و اگر خطی به وجود آمده باشد، با انجام مرتب این تمرین از بین می رود.

مشتهایتان را روی پیشانی (بین ابروها) قرار دهید و کمی بفشارید.

چانه را از مرکز به کمک دو انگشت اشاره کمی فشار دهید.

چگونه پوست سالم و شاداب داشته باشیم

 

پوست سرویس ها

ارسال نظر