چرا خانم ها با کاهش وزن مشکل دارند (۲)

دلیل شماره ی سه : اختلالات تیروئیدی

زندگی به طور کلی یعنی تعادل و بدن انسان نیز برای عملکرد صحیح نیاز به تعادل دارد . بدن انسان در واقع بر اساس تعادل ظریف موجود میان واکنش ها و مواد شیمیایی فعالیت می نماید .

برخی از مهمترین مواد شیمیایی ، که روی وزن و سوخت و ساز بدن نیز تاثیر دارند ، هورمون های تولیدی توسط تیروئید هستند. T3 و T4 از جمله ی این هورمون ها می باشند.

این هورمون ها ممکن است تحت تاثیر عوامل متعدد از حالت طبیعی خود خارج شوند. رژیم غذایی با ید زیاد و یا کم ، یا مسمومیت با آمالگام و یا بیماری های تیروئیدی می توانند روی تولید T4 و در نتیجه سوخت و ساز بدن موثر باشند.

تیروئید پر کار ( میزان T4 بالا ) :

عصبانیت
بی خوابی
ضربان بالای قلب
کاهش وزن بدون دلیل
تعریق بیش از اندازه
تضعیف ماهیچه ها
کارکردن بیش از حد روده
موهای نازک و شکننده

تیروئید کم کار (میزان T4 بسیار کم ) :

خستگی
مو و پوست خشک
افزایش وزن بدون دلیل
یبوست
ضعف در ماهیچه ها

اگر یکی یا بیشتر از یکی از این علایم را تجربه کردید ، ، با دکتر خود مشورت نمایید.

از رایج ترین آزمایشاتی که میزان سلامت تیروئید شما را مورد بررسی قرار می دهند ، آزمایش خون ، اسکن از تیروئید و آزمایش میزان جذب ید هستند. پزشک می تواند بهترین تصمیم را با توجه به شرایط شما در مورد این تست ها بگیرد.

به جای آنکه به دنبال درمان از طریق هورمون های جایگزین باشید ، به نوع فقر ماده ی معدنی مثل ید و یا نوع مسمومیت در بدن خود توجه نمایید. استفاده از مکمل ها و یا بر طرف کردن مسمومیت توسط حذف آمالگام از بدن و دندان های خود را در اولویت قرار دهید.

دلیل شماره چهار : عدم تعادل در هورمون ها

تنها هورمون های تولیدی توسط تیروئید روی متابولیزم بدن تاثیرگذار نیستند. کورتیزول ، یا همان هورمون استرس نیز قادر به جلوگیری از موفقیت شما در کاهش وزن است. این هورمون با افزایش اشتها ، شما را به مصرف هرچه بیشتر کربوهیدرات ترغیب می نماید .

با این وجود که می توانید برای اندازه گیری سطح کورتیزول آزمایش دهید ، خود قادر به کنترل استرس در بدنتان هستید .

بهترین راه کنترل سطح هورمون کورتیزول ، کاهش استرس است. یاد بگیرید گاهی به دیگران نه بگویید ، وقتی را برای استراحت به خود اختصاص دهید . ورزش یکی از بهترین راه ها برای کاهش استرس بشمار می رود . یک سرگرمی برای خود انتخاب نمایید و از تکنیک هایی نظیر تنفس عمیق استفاده کنید.

دلیل شماره پنج : قرص های کنترل بارداری

مصرف قرص های ضد بارداری بدن را به نگهداری مایعات وادار می کنند. این قرص ها همچنین موجب افزایش سایز سلول های چربی در بدن می گردد . این اتفاق در اثر استروژن موجود در قرص های ضد بارداری و تاثرات شیمیایی آن می افتد.

اگر قرص های ضد بارداری استفاده می کنید و اخیرا دچار اضافه وزن شده اید ، دلیل آن همین قرص ها هستند .

از روش های طبیعی تر برای کنترل بارداری استفاده کنید. در کنار افزایش وزن ، عوارض جانبی دیگری نظیر اضطراب ، سردرد ، حالت تهوع و مشکلات قبل از بارداری در نتیجه ی مصرف این قرص ها بوجود خواهند آمد.
این قرص ها همچنین خطر ابتلا به سرطان و یا سکته را نیز افزایش می دهند. اگر مجبور به استفاده از این قرص ها برای دلایل دیگر هستید ، روش های ایجاد تعادل در هورمون ها را بیاموزید .

زیبایی بدن سطح ۱ مطالب برگزیده

ارسال نظر