چرا بعضی از ستاره های دریایی، گزش های بسیار خطرناکی دارند؟

بازوچه های ستاره دریایی، سلول های اختصاصی به نام نماتوسیت دارد که زهر را از طریق لوله توخالی، نوک تیز، مارپیچی عبور می دهد. زهر هم می تواند واکنش های آلرژیک و هم سمی ایجاد کند. با وجودی که اکثر موارد تماس با ستاره دریایی، باعث ایجاد واکنش های نامطلوب خفیفی می شود، در بعضی گونه ها با درد شدید همراه است. شناخته شده ترین این گونه ها، کشتی جنگی پرتقالی است ولی علی رغم نام به ظاهر جدی آن، بدترین گونه از ستاره دریایی نیست که با آن مواجه می شویم. بعضی گزش ها مرگ و میر قابل توجهی دارند، مانند ستاره دریایی جعبه ای اقیانوس آرام که در سواحل استرالیا یافت می شود. دوز کشنده زهر این ستاره دریایی تنها ۴۰ میکروگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن است. علاوه بر مرگ، دیگر عوارض جدی آن عبارتند از ترومبوز عروق بزرگ، نکروز وسیع پوستی و آسیب جدی چشمی.

بهترین درمان برای گزش ستاره دریایی چیست؟

بسیار مهم است که یک نظر منطقی در مورد نوع ستاره دریایی که باعث آسیب شده است داشته باشیم. اطلاعات محلی در مورد انواع ستاره دریایی موجود، توصیف ستاره دریایی (در صورت امکان) و نوع واکنش گزشی می تواند کمک کننده باشد. درمان می تواند شامل تمام یا بعضی از موارد زیر باشد:
غیر فعال کردن نماتوسیت ها: شستشو با سالین استریل، غوطه ور کردن در سرکه در مورد ستاره دریایی جعبه ای اقیانوس آرام، خارج کردن با دقت بازوچه ها.

کنترل درد با کیسه یخ و ضددردها
مراقبت موضعی مناسب از زخم
درمان علامتی مانند آنتی هیستامین، کورتیکواستروئید
حمایت از اندام های حیاتی
پادزهر برای بعضی گزش های ستاره های دریایی جعبه ای
پیشگیری از مشکلات بیشتر دوز بوستر کزاز و درمان عفونت ثانویه.

بیماری های پوست پوست سطح ۱ مطالب برگزیده

ارسال نظر