پنج راه حل مفید برای کاهش اثرات آزاردهنده ی نیش پشه

آیا می دانید بیش از سه هزار نوع پشه در دنیا وجود دارد که تنها شاید کمتر ۲۰۰ نوع آن در اطراف ما زندگی می کنند؟ این موضوع می تواند نگرانی های موجود در رابطه با خطر پشه ها و بیماری هایی که از طریق این حشرات منقل می شوند را توضیح دهد.

اگر پشه شما را نیش زده ، در این قسمت راهکارهای خانگی و طبیعی را برای جای نیش آن ارائه می دهیم.

نارون کوهی

ممکن است از خواص نارون کوهی برای جوش و لکه های پوستی شنیده باشید ، اما این گیاه نه تنها برای آکنه ، بلکه برای کاهش درد ، خارش و ورم آزاردهنده ی جای نیش حشرات ، از جمله پشه ، بسیار موثر است. علاوه بر این نارون کوهی روند پروسه ی ترمیم را سرعت می بخشد.

تی بگ های چای سفید و بابونه

احتمالا تا کنون استفاده از چای تی بگ ، به عنوان راه حل برای نیش زنبور، به چشمتان خورده است. بله ، این یکی از راهکارهای طبیعی بشمار می رود، اما نه فقط برای نیش زنبور ، چای تی بگ راه مناسبی برای کاهش اثرات نیش پشه نیز محسوب می شود. ترکیبات موجود در چای سفید به کاهش التهاب کمک می کند. می توانید از یک تی بگ استفاده و سرد شده مثل ضماد روی نیش پشه استفاده کنید. این کار نه تنها به کاهش التهاب کمک می کند ، بلکه سردی چای ، خارش را نیز از بین می برد.

چای سفید و بابونه هر دو به دلیل خواص بی نظیر در درمان مشکلات پوستی ، در صورت استفاده ی موضعی ، معروف هستند. خواص ضد عفونت ، ضد قارچ و آنتی اکسیدان موجود در چای ، آن را به راه حلی کامل تبدیل می کند.

روغن های گیاهی
روغن مرکبات ، لیمو ترش ، اوکالیپتوس ، نعناع کوهی ، دارچین ، یلانگ یلانگ و علف لیمو همگی در درمان و پیشگیری از نیش پشه موثر هستند.

روغن چریش

روغن چریش گزینه ی دیگری است که شاید بخواهید امتحان کنید. در یکی از تحقیقات انجام و منتشر شده ، ۹۵ درصد از لارو های پشه که در معرض پودر برگ چریش قرار گرفته بودند ، در یک روز از بین رفتند. البته اثرات عصاره ی برگ این گیاه موثر تر است. روغن چریش علاوه بر کشتن پشه ها ، در از بین بردن بیماری های قارچی ، نظیر اگزما ، نیز اثرات مثبتی دارد. بنابر این این گیاه برای مبارزه با ویژگی های آزاردهنده ی جای نیش پشه و پشگیری از عفونت پس از خاراندن های متوالی مفید خواهد بود.

درباره ی پشه ها بیشتر بدانید

پشه برای زنده ماندن به آب نیاز دارد . پشه ها در علفزار و یا بوته زار تکامل نیافته و زندگی خود را آغاز نمی کنند. البته گاهی پشه های بالغ در این نواحی در طول روز به استراحت می پردازند. این پشه های ماده هستند که ما را نیش می زنند و به انسان ، پستانداران و پرندگان علاقه ی فراوانی دارند. پشه ی ماده تنها برای مدت سه هفته در تابستان زنده است. اما این مدت به چند ماه در زمستان تبدیل شده و در این صورت می تواند در فصل بهار تخم ریزی کند. پشه های نر با ما انسان ها کمی مهربان تر هستند و تنها به عصاره ی گیاهان علاقه دارند.

پشه ها معمولا روی علف های اطراف ساختمان ها وقت می گذرانند ، زیرا عاشق آب های راکد جمع شده در سطل ، ظرف آب پرنده ها ، شبنم و غیره هستند. پس تمیز نگه داشتن هر چیزی که می تواند آب باران را در خود جمع کند ، برای دور نگه داشتن پشه ها ، از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

پوست سطح ۱ مراقبت از پوست مطالب برگزیده

ارسال نظر