پر خوری ناشی از استرس

استرس می تواند باعث به وجود آمدن هر مشکلی از جمله پیری زودرس ، افزایش وزن و بیماری باشد. استرس ما را مریض ، چاق ، پیر و خسته می کند.
هر زمان که در مورد موضوعی استرس دارید ، مثلا وقتی میزبان یک مهمانی مهم هستید یا مسئولیت سنگینی بر عهده شماست ، در معرض خطر افزایش وزن قرار می گیرید ، زیرا استرس با افزایش وزن ارتباط پیچیده ای دارد.

با درک این موضوع که چه زمان در معرض استرس قرار دارید و این که چه کاری برای کنترل آن انجام دهید ، نه تنها سالم تر می مانید ، بلکه وزن مناسب تری نیز خواهید داشت.

زمانی که استرس دارید ، کمتر برای مطالعه ی برچسب روی مواد غذایی وداشتن انتخاب های سالم وقت صرف می کنید . در حالت استرس در واقع فقط می خواهید به آرامش برسید .

فهمیدن اینکه چه چیزی باعث به وجود آمدن استرس و رفتارهای ناشی از آن در شما شده ، کمک کننده است . ما نمی توانیم استرس را به طور کامل از زندگیمان حذف کنیم . پس بهتر است یاد بگیریم که چطور با آن کنار بیاییم.

قبل از هر چیز ببینیم که ما در زمان استرس ، گرایش به انجام چه کارهایی داریم؟

غذا خوردن بر اساس احساس

غذاهای آرامش بخش. این آرامش بخش ها چیزی نیستند که ما به عنوان غذا آنها را در نظر بگیریم، بلکه به دنبال احساسی هستیم که آن غذاها در زمان های قدیم به ما بخشیده اند . برای مثال : شما یک روز بد داشتید ، پدر یا مادرتان فکر کرده اند که اگرشما را برای خوردن بستنی بیرون ببرند ، حال شما بهتر می شود. حالا به عنوان یک بزرگسال ، شما خود را با آن بستنی و آن احساسات آرامش بخش و حمایت کننده مربوط می دانید.
زمانی که استرس دارید ، در جستجوی یک تغییر عصبی هستید و یک رشته از فعالیت های شیمیایی مغز نیاز به سروتونین و دوپامین دارند تا احساس آرامش را به وجود بیاورند.

این مواد شیمیایی پر قدرت به ما احساس راحتی و آرامش می دهند و مراکز تولید شادی و نشاط را در مغز فعال می کنند. غذا ، به خصوص غذاهایی که ما عاشق آنها هستیم و خاطرات خوبی با آنها داریم ، می توانند این مواد شیمیایی را آزاد کنند و به همین دلیل است که در زمان استرس به آنها روی می آوریم.

زمانی که با استرس غذا می خوریم چه اتفاقی می افتد :

در افرادی که حین استرس غذا می خورند ، درواقع این تنش عصبی دلیلی عالی برای پرخوری فراهم می کند. وقتی از روی استرس غذا می خورید ، به دنبال تسکین ، آرامش و رهایی از مشکلات و درد های خود هستید. در واقع غذا مثل دارو و یا مدیتیشن عمل می کند. بعضی افراد به دنبال راحت کردن خودشان از استرس با استفاده از الکل ، مواد مخدر ، تلویزیون و انجام رفتارهای نامناسب هستند . پرخورهای استرسی متوجه شده اند که غذا برای آن ها یک مسکن در دسترس و راحت است.

مشکل اینجاست :

در حالت طبیعی غذا در بدن هضم می گردد . قسمتی از آن وارد جگر می شود تا تبدیل به گلیکوژن و طی یک پروسه در ماهیچه ها ذخیره شود. غذا در بدن می سوزد تا انرژی مورد نیاز را تامین نماید. زمانی که شما استرس دارید ، همان غذا پروسه ی متفاوتی را طی می کند . به جای این که غذا به صورت مناسب هضم شود ، هورمون های استرس به سیستم شما هجوم آورده و توده های چربی را تولید می کنند . به همین دلیل است که چربی های غیر طبیعی دور شکم ایجاد می شوند . این چربی ها بسیار ماندگار بوده و به سختی از بین می روند. علاوه بر این ، این چربی ها بسیار خطرناک نیز می باشد ، زیرا اندام های طبیعی بدن را احاطه می کنند .

چطور می توان پرخوری ناشی از استرس را کنترل کرد:

حالا که متوجه شدید این توده ی چربی سرسخت چه طور تشکیل شده ، چه کاری می توانید انجام دهید ؟ قدم اول این است که محرک استرس خود را شناسایی کنید . چه چیزی استرس را در شما فعال می کند ؟ آیا خودتان اجازه می دهید استرس به شما غلبه کند ؟ آیا شما خودتان را دراین شرایط سخت قرار داده اید ؟

زمانی که تشخیص دادید دلیل استرس چیست ، باید راهی پیدا کنید تا آن را کنترل نماید . باید منبع تولید استرس را از بین ببرید یا حداقل آن را به کمترین میزان برسانید.

اگر استرس در کنترل شما نیست ، یک راه سالم برای مدیریت آن پیدا کنید ، این راه می تواند انجام ورزش ، مدیتیشن ، نوشتن در دفتر روزانه و وقت گذراندن برای آرام شدن باشد.

همچنین باید نه گفتن را یاد بگیرید تا زمان و سلامت خود را حفظ کنید. تلاش کنید زمانی را برای انجام کارهایی که به شما شادی می دهند صرف کنید. باید راهی پیدا کنید که استرس خود را از بین ببرید چراکه استرس باعث پیری ، اضافه وزن و بیماری می شود .

تغذیه و سلامتی سطح ۱ مطالب برگزیده

ارسال نظر