نکاتی درباره ی اسطوخودوس و فواید آن

اسطوخودوس یکی از گیاهان مورد علاقه ی بسیاری از مردم در سراسر دنیا است که رایحه ای بسیار دلپذیر دارد . بر اساس تحقیقات درباره ی رایحه ی گیاهان ، اسطوخودوس مقام اول محبوبیت در میان محصولات مراقبت از پوست با رایحه های گیاهی را دارد . تا جایی که احتمالا بسیاری از شما که در حال خواندن این مقاله هستید ، یک یا دو مورد از این محصولات با رایحه ی اسطوخودوس را در منزل دارید.

البته این گیاه خواص بسیاری زیادتری از تنها بوی خوش دارد . به طور کلی اسطوخودوس اثر آرامبخشی دارد .

در واقع اسطوخودوس نامی است که از آن برای گروهی از گیاهان با ویژگی های یکسان استفاده می کنند و در این دسته به طور کلی سی و نه گونه وجود دارد که از خانواده ی نعناع بشمار می روند . گیاه اسطوخودوس حدود یک تا سه فوت رشد می کند و برگ های پوشیده از موهای بسیار ریز دارد و روغن اسطوخودوس را از آن می گیرند . گل های این گیاه هم بیشتر به رنگ های آبی و بنفش هستند .

نوعی از اسطوخودوس که ما آن را مورد استفاده قرار می دهیم بیشتر در گلخانه ها کاشته می شود ، اما گاها به صورت وحشی نیز در طبیعت ، خصوصا در استرالیا رشد می کند. گیاه بیشترین ماندگاری را در محیط های خشک و آفتابی و با خک شنی دارد .

فواید کلی اسطوخودوس

اسطوخودوس مصارف بی شماری در آشپزی ، سلامت و به طور کلی گوشه و اطراف خانه دارد . رایحه ی دلپذیر آن برای حشرات چندان هم خوشایند نیست . بنابراین از آن برای دور کردن حشرات در منزل استفاده می کنند و برای دور کردن پروانه های ریز داخل کمد بهترین گزینه محسوب می شود.

اسطوخودوس استفاده های فراوانی ، به تنهایی و یا ترکیب شده با چوب سدر ، کاج ، گل شمعدانی و جوز هندی ، در آروماتراپی دارد. این گیاه به برطرف نمودن استرس های گاه و بی گاه و بهبود خواب و استراحت کمک می کند.

در آشپزی ، می توانید از اسطوخودوس برای تهیه ی انواع دسر ، ژله ، لیموناد ، بستنی و شیرینی استفاده کنید. این گیاه همچنین برای سس سالاد و طعم دار کردن گوشت و مرغ بسیار مناسب است .

فواید اسطوخودوس برای پوست

از اسطوخودوس برای ساخت بسیاری از پاک کننده ها و لوسیون ها برای پوست چرب استفاده می کنند و یکی از بهترین محافظان و آرام بخش های پوست محسوب می شود.

فعالیت آنتی اکسیدان ها در اسطوخودوس بسیار زیاد است و همین موضوع آن را به یکی از بهترین محافظان پوست در برابر آسیب های خارجی تبدیل کرده است.

فواید اسطوخودوس شامل مواردی همچون : کاهش منافذ باز پوست و خطوط ظریف چهره ، کاهش چربی بیش از حد پوست و محافظت از پوست در برابر آسیب های محیطی می شود .

سطح ۱ گوناگون مطالب برگزیده

ارسال نظر