نقش گوجه فرنگی بر زیبایی

من گوجه فرنگی را به نه مورد غذای اصلی زیبایی اضافه کردم، به این دلیلی که به میزان قابل توجهی آنتی اکسیدان لیکوپن که ضد پیری است در آن وجود دارد و رنگدانه ها کاراتونوئید که در گوجه فرنگی وجود دارد، منجر به ایجاد رنگ قرمز آن می شود.

باور بکنید یا نکنید گوجه فرنگی یکی از غذاهایی است که شما را تشویق می کنم تا از آن بسیار استفاده کنید. لیکوپن موجود در گوجه فرنگی اگر به صورت آب گوجه فرنگی، سس گوجهفرنگی، پوره و…) راحتتر جذب بدن می شود. همچنین می توانید از آن در تهیه انواع سوپها و شربتها هم استفاده کنید و همان مقدار آنتی اکسیدان لیکوپن را به بدن برسانید.

لیکوپن: : این آنتی اکسیدان قوی بالاترین فعالیت آنتی اکسیدان را در تمام کاروتونئیدها داراست. به دلیل داشتن تاثیرات انتی اکسیدانی، لیکوپن از بدن در برابر حملات قلبی، سرطان، پیری زودرس، دیابت و پوکی استخوان محافظت میکند. تحقیقات نشان میدهد که مصرف ۱۶۶ میلی گرم پوره گوجه فرنگی در هر روز به مدت چند هفته از بدن در برابر اثرات سوئ نوره خورشید حفاظت می کند.

آنتی اکسیدانهای اضافی: آنتی اکسیدانهای دیگری هم در گوجه فرنگی وجود دارد که از بدن در برابر آسیبهای داخلی حمایت میکند از جمله بتاکاروتن، ویتامین C و ویتامین E . این ویتامین ها به دلیل ضد التهاب بودن و ضد پیری شناخته شده اند. به علاوه در گوجهفرنگی آنتی اکسیدانهای لوتئین وزآکسانتین که در سلامت چشم نقش مهمی بر عهده دارند یافت می شود.

مواد معدنی: گوجه فرنگی دارای کلسیم است که در تقویت استخوان و دندان اهمیت دارد، آهن که برای مو و سلولهای خونی مفید است. مگنزیم که در بیش از ۳۰۰ فعالیت شیمیایی در بدن نقش دارد و پتاسیم که به گردش خون در رگ ها کمک میکند . چرخه گردش خون به معنای ارسال مؤثر اکسیژن و مواد مغذی به سلول هاست که در نهایت منجر به حفظ سلامتی می شود.

به نظر میرسد مصرف گوجه فرنگی نقش مهمی را در سلامت جسم بر عهده دارد. به صدها روش مختلف می توانید گوجه فرنگی را به رژیم غذایی خود اضافه کنید، به صورت پخته شده، پوره، کبابی و یا سالاد.

نقش گردو در زیبایی

پوست صاف، موهای سالم، چشمان درخشان و استخوانهایی سلامت همه را میتوان به مواد مغذی که در گردو وجود دارد نسبت داد. من گردو را در لیست نه مورد غذای زیبایی قرار دادم به این دلیل که تنها مادهای است که دارای اسیدهای چرب امگا- ۳ به اضافه ویتامین E و آنتی اکسیدان حلال چربی به طور همزمان است که از سلولها در برابر صدمات رادیکال های آزاد حفاظت کرده و به داشتن پوستی زیبا کمک میکند . گردو حاوی:

اسیدهای چرب امگا- ۳: گردو دارای اسید آلفا لینولنیک است که یکی از اسیدهای چرب اصلی امگا- ۳ میباشد، علاوه بر فواید زیبایی که دارد از جمله حفظ پوستی صاف و شفاف، امگا- ۳ از افزایش فشار خون و بیماری قلبی جلوگیری می کند و در داشتن استخوانهای سالم حیاتی است. همچنین به دلیلی داشتن خواص ضد عفونی کننده از بیماری های پوستی همچون اگزما و یا کهیر جلوگیری می کند. بر طبق تحقیقات دانشکده داروشناسی میزان مصرف آلفا لینولنیک روزانه ۱/۱ میلیگرم است (برای زنان باردار و مردان کمی بیشتر است). یک چهارم پیمانه گردو دارای ۲/۲۷ گرم اسید آلفالینولنیک است. مصرف گردو سادهترین روش برای دریافت امگا- ۳ است.

ویتامین E: این آنتی اکسیدان مهم از سلولها در برابر رادیکال های آزاد که منجر به پیری زودرس می شوند محافظت میکند، ویتامین E همچنین برای سلامت پوست عنصری حیاتی است. به بدن کمک میکند تا سیستم ایمنی خود را افزایش داده و از چشمان در برابر بروز بیماری آب مروارید حفاظت میکند.

ال – آرجینین: گردو به میزان قابل توجهی دارای آمینواسید ال – آرجینین است که نقش مهمی را در بدن ایفا می کند زیرا به اکسید نیتریک تبدیل می شود. اکسید نیتریک عملی شیمیایی است که به رگهای خونی اجازه استراحت میدهد، اکسیژن و مواد غذایی را به سلول های شما می رساند و در چرخه تغذیه پوست نقش مهمی به عهده دارد. اکسید نیتریک همچنین به فعالیتهای ایمنی بدن هم کمک میکند. ال آرجنین برای افرادی که مبتلا به فشار خون هستند بسیار مفید است، پس گردو برای رژیم غذایی آنها مادهای است ضروری.

مواد معدنی: گردو دارای مواد معدنی از جمله منگنز و مس است. هر دوی این مواد معدنی به آنزیمها که نقش دفاعی در بدن دارند کمک میکنند. مسی رنگ مو را مشخص می کند، کمبود مسی در بدن منجر به سفید شدن زودرسی موها می شود.

اسید الاژیک: این آنتی اکسید ضد پیری سیستم ایمنی بدن را حمایت میکند و گنجینهای ضد سرطان است. اسید الاژیک نه تنها از سلول ها در برابر آسیب رادیکال های آزاد حمایت میکند بلکه از انتشار سلولهای سرطانی در بدن جلوگیری میکند.

ملاتونین: این هورمون برای داشتن خوابی منظم به شما کمک میکند، به یاد داشته باشید که خواب کافی نقش مهمی در زیبایی دارد! اما همچنین آنتی اکسیدانی قوی است که پوستی شفاف را برایتان به ارمغان می آورد.

یک تحقیقی جامع که در یکی از مجلات پزشکی امریکایی به نام مجله تغذیه پزشکی منتشر شد حاکی از این بود که گردو در رآس تمام غذاهای مغذی و حاوی آنتی اکسیدانهای قوی است. اگر بخواهیم انواع آجیل و دانه ها را طبقه بندی کنیم، گردو در رأس قرار میگیرد. (بستگی به نوع درخت آن هم دارد)

بسیاری از افراد در خوردن آجیل احتیاط می کنند، اما مطالعات و تحقیقات خوردن چند عدد گردوی کوچک در روز را بی خطر اعلام کردهاند. در واقع بر طبق تحقیقات خوردن تنها چهار گردو در روز به مدت سه هفته نه تنها گردش خون در بدن و تولید اسید آلفا لینولنیک را افزایش میدهد بلکه از بسیاری از تخریبات سلولی جلوگیری میکند. به علاوه مطالعات زیادی ثابت کرده اند که گردو در سلامت قلب بسیار مفید است. در واقع انجمن غذایی و دارویی امریکا (FDA) اخیراً گردو را به عنوان اولین و مهمترین داروی ضد بیماری قلبی معرفی کرده است. گردو را میتوانید به روش ها و طعمهای مختلف در رژیم غذایی تان مصرف کنید، میتوانید آن را به صورت خام یا بو داده و یا در سالاد مصرف نمایید. اگر آنها را طبق دستور غذاهای من مصرف کنید مثل گردو همراه با مرغ کبابی یا گردوی بو داده بیشتر لذت خواهید برد

زیبایی بدن

ارسال نظر