نتیجه درمان آکنه پس از چه مدت دیده می شود؟

بیماران زیادی را می بینم که با فهرست بلندی از درمان هایی که آزموده اند و ناموفق بوده است به مطب من می آیند. وقتی بیشتر از آن ها پرس و جو می کنم ، معمولا درمی یابم آن ها قبل از رها کردن هر دارو و رسیدن به این نتیجه که آن درمان موثر نیست ، فقط یک یا دو هفته به دارو فرصت داده اند.

درک این موضوع بسیار مهم است که نتایج گرچه گاهی در مدتی به کوتاهی یک هفته شروع می شود ، اغلب ۴ تا ۶ هفته طول می کشد تا بهبودی مشخص مشاهده شود و باز هم مهم است که پیش از این نتیجه گیری که درمان برای شما موثر نیست حداقل ۶ هفته کامل برنامه درمان را ادامه دهید.
در ابتدا متوجه می شوید که جوش ها خشک می شوند. این جوش ها لک های سرخی برجا می گذارند که روز ها یا هفته ها یا ماه ها می ماند. درمان های آکنه بر این لکه های سرخ بی تاثیرند چون لک ها بقایای آکنه ای هستند که قبلا وجود داشته است و آکنه فعال نیستند و نباید با ضایعات آکنه حقیقی اشتباه شوند. برای اینکه پوست زودتر بهبود یابد ، باید هر چه می شود کمتر به این لک ها دست زد و ور رفت.

با تداوم درمان ، نکته دیگری که باید به آن توجه کنید این است که تعداد ضایعات جدید بسیار کمتر می شود و اگر ضایعه جدیدی پدیدار شد بسیار سریع تر و با سرخی یا جای آکنه کمتری از بین می رود. در چند ماه بعدی لک های سرخ ممکن است پیش از ناپدید شدن قهوه ای شوند ، یا کرم های لک بر برای زودتر زدودن آن ها تجویز شود.

سرسپردن به درمان ، رمز نتیجه گیری است. اگر داروها را به هر دلیل چنانکه تجویز شده است مصرف نکنید ، رسیدن به نتیجه طولانی تر می شود. همچنین ، اگر دارو را بیش از اندازه یا بیش از دفعات مشخص شده مصرف کنید ، احتمال تحریک و التهاب پوست را افزایش می دهید که پوست شما را نامطلوب می کند. برای درمان های بدون نسخه آکنه حتما دستور مصرف را به دقت بخوانید ؛ برای داروهایی که دکتر به شما تجویز کرده است حتما از چگونگی مصرف آن ها ، تعداد دفعات مصرف و زمانی که باید منتظر نتیجه باشید مطلع شوید. اگر مطمئن نیستید به دکتر تلفن کنید و دستور مصرف را با او مرور کنید. دوبار پرسیدن بهتر از اشتباه کردن است.

بعضی داروها مانند رتین – A فقط باید شب مصرف شوند چون نور خورشید آن ها را غیر فعال می کند. داروهای دیگر را در هر زمانی می توان مصرف کرد. بعضی داروها نباید با داروهای دیگر ترکیب شوند ، مثلا فرمولاسیون های کنونی رتین – A و BP ، چون یکدیگر را به طور کامل یا تا حدی غیر فعال می کنند. داروهایی نیز وقتی با هم مصرف شوند حتی بهتر کار می کنند ، مانند آنتی بیوتیک های موضعی و BP موضعی.

پوست سطح ۱ مراقبت از پوست مطالب برگزیده

ارسال نظر