موارد استفاده و فواید گل حنا

درمان بثورات عفونی شده یکی رایج ترین موارد استفاده گل حنا می باشد. آب بدست آمده از ساقه گیاه می تواند برای درمان گزش حشرات و عفونت های قارچی پوست استفاده شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با این گیاه و موارد مصرف آن توصیه می شود این مقاله را تا پایان مطالعه کنید.

گل حنا گیاهی است که در شمال آمریکا یافت می شود و قرن ها توسط بومیان آمریکا مورد استفاده قرار گرفته است زیرا همه به ارزش دارویی آن اعتقاد دارند. ساقه و برگ های این گیاه در درجه اول برای درمان بیماری ها استفاده می شوند. گونه های مختلف از گل حنا وجود دارد که یکی از انواع آن نوع خال خال گل حنا است. همچنین گل حنا نارنجی نیز در درمان مشکلات پوستی مورد استفاده قرار می گیرد.

فواید گل حنا

پادزهر برای پیچک سمی

افرادی که به اوروشیول یک ماده شیمیایی در سم پیچک حساسیت دارند و وقتی که تصادفا آن را لمس کنند بثورات خارش دارد بروز پیدا می کنند. این بثورات آلرژیک را می توان براحتی با استفاده از آب بدست آمده از ساقه گل حنا درمان کرد. این یک شیوه سنتی در درمان بشمار می آید که ساقه گیاه را تکه تکه می کنید و مشاهده می کنید که یک مایع نظیر آب از ساقه خارج می شود. این قسمت آبدار از ساقه را بر روی نواحی آسیب دیده بمالید. اگر بلافاصله بعد از بروز دانه ها یا نواحی تحریک شده پوست از این مایع استفاده کنید ، تنها یکبار استعمال کافی می باشد. با این حال اگر چند روز بعد از بروز بثورات آن را مورد استفاده قرار داده باشید ، باید ۳ تا ۴ روز آب ساقه را بر روی پوست خود بمالید.

عصاره گل حنا مانند آب و شربت دارای خواص تسکین دهنده پوست است و همچنین ممکن است برای درمان جوش هایی که در اثر در معرض بلوط سمی قرار گرفتن بروز پیدا می کنند ، به کار رود.

حذف زگیل

سرما درمانی یک شیوه درمانی معمول برای از بین بردن زگیل است که متاسفانه بعد از مدتی امکان بروز دوباره آن وجود دارد. از سوی دیگر گل حنا یک راه طبیعی است که بطور دائمی زگیل را از بین می برد. عصاره حاصل از این گیاه را برروی ناحیه آسیب دیده بمالید و سپس آن را با استفاده از باند بپوشانید. استعمال عصاره گل حنا بطور روزانه باعث خلاصی پوست شما از زگیل می شود.

تسکین دهنده هموروئید

عصاره گل حنا همانند شربت و پماد برای درمان بواسیر و صدمات عضلات نظیر رگ به رگ شدن کمک می کند. برگ گل حنا شامل یک عنصر ضدالتهابی است که معمولا برای درمان بواسیر توصیه می شود.

تسکین دهنده گزش حشرات

ناراحتی ناشی از گزش حشرات را می توان با استفاده از آب گل حنا و استعمال آن در ناحیه آسیب دیده درمان کرد. تحقیقات نشان داده است که در درمان نیش زنبور ، نیش پشه و نیش زنبور عسل موثر خواهد بود. آب گل حنا همچنین می تواند برای از بین بردن درد همراه با کبودی ، سوختگی های جزئی و بریدگی ها به کار گرفته شود.

درمان عفونت های قارچی پوست

گل حنا به ویژه ساقه گیاه بنا به مطالعات صورت گرفته فعالیت ضدقارچی دارد. بنابراین آب خارج شده از ساقه این گیاه در درمان عفونت های قارچی به کار می رود. آب حاصل از این گیاه به علت خواصی که دارد می تواند در درمان مشکلات پوست سر خارش دار مانند اگزما به کار رود.

کمک به دستگاه گوارش

از این گیاه برای درمان مشکلات هضم استفاده می شود.چای حاصل از گیاه گل حنا بدون شک قابل مصرف است و برای از بین بردن گرفتگی های معده کاربرد دارد. با این حال کارشناسان نسبت به نوشیدن این چای هشدار داده اند زیرا امکان دارد باعث بروز استفراغ در فرد شود. همچنین گل حنا شامل مقدار زیادی سلنیوم است از این رو استفاده خوراکی این گیاه می تواند خطر مسمومیت با سلنیوم را در فرد افزایش دهد.

سطح ۱ گوناگون مطالب برگزیده

ارسال نظر