مواد غذایی پرانرژی برای دویدن

غذاهای حاوی مقادیر بالایی از کربوهیدرات انرژی موردنیاز بدن شما را تامین می کنند. اگر شما یک ورزشکار هستید باید از غذاهای پرانرژی استفاده کنید.
دویدن یک ورزش با شدت بالا است که به انرژی و استقامت زیادی نیاز دارد. بطور طبیعی ، یک رژیم غذایی سالم که سرشار از انرژی می باشد برای دویدن نیاز است.کربوهیدرات ها و پروتئین های ضروری انرژی موردنیاز بدن را تامین می کنند.

دودندگان باید مواد غذایی که حاوی مقادیر خوبی کربوهیدرات است استفاده کنند زیرا آنها انرژی را به آرامی آزاد می کنند. این امر در پیشگیری از گرسنگی نقش دارد. غذای شما باید حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ کالری روزانه را برای شما فراهم کند.

موز

موز حاوی مقادیر بالایی از کربوهیدرات است و همچنین حاوی بیش از ۱۰۰ کالری است.

فرنی بلغور جو دوسر

هیچ چیزی همانند فرنی بلغور جو دوسر برای صبحانه نمی تواند از ارزش غذایی بالایی برخوردار باشد. این فرنی غنی شده سرشار از کربوهیدرات ، پروتئین و همچنین دیگر مواد معدنی است ( در صورت اضافه کردن توت ها و سایر میوه ها ) می توانید آن را با شیر کم چرب تهیه کنید تا از انرژی بالا برخوردار باشد.

غلات

اگر وقت تهیه فرنی را ندارید می توانید از غلات آماده به شکل شکلات استفاده کنید تا انرژی موردنیاز بدن شما تامین گردد.در میان گزینه های متعددی که وجود دارند بهتر است از آنهایی که کالری و کربوهیدرات بالایی دارند و شکر و مواد افزودنی آنها کم است استفاده کنید.

ماکارونی

ماکارونی جز مواد غذایی با انرژی بالا است که از مقادیر بسیاری کربوهیدرات تشکیل شده است. ماکارونی در هرشکل که باشد در صورتیکه با گوشت بدون چربی یا مرغ مخلوط گردد انرژی مواد غذایی به آهستگی آزاد می شود که شامل پروتئین و کربوهیدرات ها می شود.

گوشت گاو

گوشت گاو بدون چربی یک منبع عالی از پروتئین و آهن است. خوردن گوشت گاو بدون چربی یا ساندویچ استیک بدون چربی در جذب آهن کمک می کند و در پیشگیری از خستگی ورزشکاران مفید است.

میوه و سبزیجات

انواع میوه و سبزیجات را باید در رژیم غذایی روزانه خود استفاده کنید تا مواد معدنی ، ویتامین ها و مواد مغذی را بدست آورید.میوه و سبزیجات مانند انواع توت ها ، سیب ، سیب زمینی و کلم بروکلی انرژی موردنیاز را برای شما فراهم می کنند. داشتن یک رژیم غذایی غنی از میوه ها و سبزیجات در داشتن یک بدن سالم به شما کمک خواهد کرد.

نوشیدنی گلوکز

بدون شک هیچ غذا یا نوشیدنی نظیر نوشیدنی گلوکز نمی تواند انرژی موردنیاز را برای شما فراهم کند. این نوشیدنی ها تحت عنوان های تجاری مختلف در بازار موجود می باشند.نوشیدنی گلوکز منبع بسیار خوبی از انرژی است که با تمرینات ورزشی می توان آن را مصرف کرد و به راحتی هضم می شود.
برخی از مواد غذایی پرانرژی شامل لیست زیر می شوند که می توان به عنوان دونده از آن ها استفاده کرد :

ـ سوپ عدس ـ میوه و آجیل خشک ـ غذا با دانه های گندم ـ غذاهای لبنی کم چرب ـ سبوس برنج ـ ماست ساده ـ سیب زمینی شیرین ـ کره بادام زمینی ـ ماهی سالمون ـ برنج ـ ماهی ساردین ـ شکلات تلخ ـ تخم مرغ

دوندگان باید یک رژیم غذایی متعادل حاوی مواد غذایی داشته باشند که انرژی موردنیاز آنها را تامین می کند و مقادیر کافی آب را در اختیار بدن شما قرار می دهد.

تغذیه و سلامتی سطح ۱ مطالب برگزیده

ارسال نظر