مضرات باورنکردنی مصرف بیش از حد آجیل

بدون شک اطلاع دارید که آجیل و دانه ها جز مواد مغذی بشمار می آیند و برای سلامت قلب ، مبارزه با سرطان ، کاهش خطر ابتلا به آلزایمر و حتی کاهش وزن مفید می باشد. اما مصرف بیش از اندازه آن هم این فواید را خواهد داشت؟!

همانطور که گفته می شود آجیل یک ماده غذایی سالم است به همان اندازه هم اعتیادآور است و توصیه می شود که به اندازه و یا حتی یک کف دست در روز مصرف آجیل ، کافی باشد. مشکل اعتیاد به آجیل اینگونه است که یکسری خطرات سلامتی را برای فرد ایجاد می کند. در این مقاله سه مورد از بدترین اثرات مصرف بیش از حد آجیل را بر سلامتی شما مورد اشاره قرار می دهیم.

ـ افزایش وزن : بله ، تعجب نکنید تحقیقات بسیاری صورت گرفته است که نشان می دهد آجیل می تواند به کاهش وزن شما کمک کند. اما یک نکته بزرگ در این میان وجود دارد که نباید آن را فراموش کرد که در صورتی به نتیجه کاهش وزن دست می یابید که به میزان متعادل آجیل مصرف کنید.

اگر بیش از تعداد انگشت شماری که در روز توصیه شده است مصرف کنید بسرعت اثری مخالف را تجربه خواهید کرد و با افزایش وزن مواجه خواهید بود حتی سریع تر از آنچه تصور می کردید. علت این است که آجیل حاوی کالری های متراکم اضافی است به این معنی که در هر اونس مقدار زیادی انرژی وجود دارد. به عنوان مثال یک اونس بادام ۱۶۳ کالری دارد در حالیکه همان وزن در ماکارونی پخته شده تنها ۳۷ کالری است.

ـ مشکلات گوارشی : اگر بعد از مصرف آجیل احساس کردید که معده اتان گاز دارد یا نفخ کرده است نگران نباشید. این یک عارضه جانبی شایع است که به لطف ترکیبات موجود در آجیل بنام فیتاتها و تانن که هضم آنها دشوار است ، بوجود آمده است. زمانیکه یک حیوان آن را می خورد و بعد از مدتی از دستگاه گوارش خود خارج می کند امکان رویش یک گیاه جدید از آن وجود دارد زیرا تا حد زیادی هضم نشده باقی مانده است.

این امر در انسان ، در صورت مصرف بیش از حد سبب ایجاد گاز و یا نفخ می شود. همچنین خوردن بیش از حد آجیل و دانه ها بعلت چربی موجود در آنها می تواند منجر به اسهال شود.برای جلوگیری از این مشکلات ناخوشایند توصیه می شود که روزانه مقدار محدودی آجیل مصرف کنید.

ـ ریزش مو ، شکنندگی ناخن ها ، بد بو شدن دهان و درد عضلات و مفاصل : همه اینها از جمله عوارض مصرف بیش از حد آجیل بشمار می آیند. به عبارت دیگر اینها همه نشانه های مسمومیت با سلنیوم است که یک بیماری نادر اما جدی بشمار می آید که از مصرف بیش از حد آجیل برزیلی حاصل می شود. ( محققان می گویند بقیه انواع آجیل مطمئن تر هستند.) یک وعده از این آجیل که شامل ۸ عدد می شود ۱۰ برابر مقدار توصیه شده در روز سلنیوم دارد. محققان توصیه می کنند که بیش از ۴ عدد در روز مصرف نکنید و حتی معتقدند که این نوع از آجیل هرروز مصرف نشود بهتر است.

تغذیه و سلامتی سطح ۱ مطالب برگزیده

ارسال نظر