مزایا و معایب انواع گوشت

«گوشت، مرغ و تخم مرغ»

اين سه نوع ماده غذايي از منابع مهم پروتئين حيواني، مواد معدني (منيزيم)، عناصر لازم (آهنو روي) و ويتامين هاي گروه B هستند.

توجه : بعضي از آنها از نظر ليپيدها و به خصوص اسيدهاي چرب اشباع شده غني هستند.

گوشت

مصرف گوشت قرمز (گاو، بره) و گوشت هاي تغيير شكل داده شده (همبرگر، سوسيس) را حداكثر به ۹۰ گرم در روز برسانيد زيرا اين مواد حاوي مقادير اسيد چرب اشباع شده هستند كه در افزايش ميزان كلسترول بد (كلسترول LDL) و خطر ابتلا به بيماري هاي قلبي و سرطان موثر هستند. به مقدار كم مصرف كنيد، هنگام مصرف، چوبي آن را جدا كنيد و تا حد امكان با كمتريني مواد چرب بپزيد (به شكل كبابي استفاده كنيد). گوشت قرمز از نظر روي غني است.

توجه : محصولات صنعتي بر پايه گوشت، اغلب حاوي ميزان زيادي سديم هستند كه براي سلامتي مضر است.

مرغ

بوقلمون و مرغ از بهترين منابع پروتئين و ويتامين هاي گروه B هستند. بيشتر چربي از اين مواد در زير پوستشان است، پس سعي كنيد آن را جدا كنيد تا ميزان ليپيد و كالري غذايتان را كاهش دهيد. اردك و غاز حاوي ميزان بيشتري ليپيد هستند ولي مرغ و بوقلمون حاوي آهن، روي و ويتامين مي باشند.

جگر و قلوه

اين قسمت هاي خوراكي حيوانات، حاوي مواد مهم معدني و ويتامين ها به خصوص آهن، سلنيوم، روي، ويتامين A و ويتامين هاي گروه B ( يا اسيد فوليك، با بيوتين، يا كوبالامين) هستند. جگر و قلوه، حتي اگر به ميزان كم مصرف شود، به تجزيه و تحليل مقدار زيادي از مواد غذايي كمك مي كنند. از نظر ليپيدها، غني تر از گوشت و از نظر كلسترول غذايي، بسيار غني هستند. آنها را در ميان يك رژيم غذايي متعادل جا بدهيد.

زناني كه قصد بارداري دارند و زنان بارد اري بايد از خوردن جگر و مشتقات آن (پا ته جگر، جگر چرب) به دليل خطر افزايش ويتامين A كه منجر به ناهنجاري هايي در جنين مي شود، دوري كنند.

تغذیه و سلامتی

ارسال نظر