فواید استفاده از طب سنتی چینی

Acupuncture needles with chinese herbal medicine selection and mandarin calligraphy script on rice paper describing the medicinal functions to maintain body and spirit health and balance body energy.

کاهش التهاب و محافظت از بدن در برابر سرطان

تکنیک های مورد استفاده در طب سنتی چینی ،مثل گیاه درمانی و استفاده از قارچ های دارویی ، خواص مثبت ضد التهاب ، آنتی اکسیدان ، ضد آپوپتوز و اتوفاژی دارد. معنی این عبارات را می توان به زبان ساده اینطور بیان کرد : طب سنتی چینی میزان استرس اکسیداتیو و التهاب را کاهش می دهد ، به همین صورت از سلول ها ، بافت بدن و اندام ها در مقابل پیشرفت بیماری های طولانی مدت و مزمن محافظت می نماید . التهاب ، ریشه ی بسیاری از بیماری ها از جمله سرطان ، بیماری های قلبی ، اختلالات خود ایمنی ، اختلالات شناختی و دیابت ، است .

روش های درمانی مورد استفاده در طب سنتی چینی مثل طب سوزنی و گیاه درمانی همچنین به بیمار برای مبارزه با عادت های غلط زندگی مرتبط با التهاب ، مثل سیگار کشیدن ، پرخوری ، استرس مزمن و آسیب های کبدی ناشی از اعتیاد به الکل کمک می کنند. برخی از این روش ها قادرند بدن را از حالت “جنگ و گریز” ناشی از استرس خارج کنند و در نتیجه بهبود کیفیت خواب و تعادل هورمون ها در بیمار مشاهده خواهد شد.

کاهش درد های مزمن و سردرد

دو روش درمانی بسیار محبوب در طب سنتی چینی ، یعنی طب سوزنی و طب فشاری ، در درمان درد های مزمن بسیار موثر هستند . طب سوزنی روشی است که بیش از ۳۵۰۰ سال قدمت دارد . معمولا بیمارانی که دچار سردرد های مزمن ، درد های آرتروزی ، گردن و کمر درد و استرس هستند به دنبال این روش درمانی می روند .

تنظیم هورمون ها و درمان ناباروری

تحقیقات نشان می دهند برخی از انواع گیاهان آداپتوژن مورد استفاده در گیاه درمانی چینی حاوی آنتی اکسیدان و مواد ضد التهاب هستند که می توانند راهی که از طریق آن اعصاب به دیگر اندام ها پیغام می فرستند را تغییر دهند و به این ترتیب عملکرد اندام های مختلف و سیستم اعصاب مرکزی را بهبود می بخشند . این خاصیت به بدن برای درمان خود و همچنین تنظیم هورمون هایی مثل کورتیزول ، انسولین ، تستوسترون و استروژن کمک می کند .

طب سوزنی به طور خاص ، با تنظیم هورمون ها می تواند در درمان ناباروری موثر باشد . طب سوزنی از طریق ایجاد تعادل در سیستم اعصاب مرکزی ، دستگاه عصبی محیطی و سیستم غدد درون ریز، بهبود جریان خون و کاهش اثرات افسردگی ، اضطراب و استرس به درمان این مشکل کمک می کند .

بهبود سلامت کبد

گیاه درمانی و تغذیه ، جنبه های مهمی از طب سنتی چینی بحساب می آیند ، زیرا رژیم غذایی نادرست مستقیما به کبد آسیب می رساند . کبد به طور کلی در طب سنتی چینی یکی از اندام های کانونی در نظر گرفته می شود . بنیاد جهانی طب سنتی چینی توضیح می دهد در این طب کبد ، به اندازه ی “چی” و خون ، در جریان احساسات در بدن موثر است . در واقع کبد اندامی است که بیش از همه تحت تاثیر استرس زیاد و دیگر احساسات قرار می گیرد . طب سنتی همچنین یک خط ارتباطی بین آسیب های کبدی و بیماری هایی نظیر چاقی ، خستگی ، سوء هاضمه ، استرس ، اختلال خواب و بسیاری دیگر برای خود ترسیم می نماید .

درمان گیاهی و رژیم غذایی صحیحی که طبق اصول طب سنتی چینی باشد به رژیم غذایی قلیایی شباهت بسیاری دارد و به قلیایی شدن pH بدن کمک می کند و از فقر مواد مغذی کلیدی در بدن پیشگیری می نماید . کاهش استرس ، فعالیت ورزشی ، استراحت مناسب و بسیاری از گیاهان درمانی در حل مشکلات کبد موثر هستند . ماساژ های طب فشاری نیز اختلالات کبد را برطرف می نماید ، جریان خون را بهبود می بخشد و تنش های ناشی از استرس را از بین می برد.

حفاظت از سلامت شناختی

از طریق کاهش التهاب و استرس اکسیداتیو ، طب سنتی چینی به سلامت مغز و حافظه کمک می کند . اختلالات شناختی ، مثل جنون و بیماری آلزایمر از التهاب ، اثرات مخرب رادیکال های آزاد ، عدم استفاده ی صحیح از گلوکز، فقر ویتامین ، استرس و سموم موجود در محیط زیست نشات می گیرد . بنابراین رژیم غذایی قلیایی ، مکمل های گیاهی ، ورزش ، تغذیه ی سالم و کاهش استرس به سیستم ایمنی بدن کمک می کند تا در برابر این بیماری ها ایستادگی کند و از مغز حفاظت نماید .

تحقیق درباره ی بیماری های شناختی در طب سنتی چینی قدمتی بسیار طولانی دارد و مردم این کشور تئوری ها و نظریه های زیادی ، در نتیجه ی سال ها تجربه ، درباره ی درمان این بیماری ها ارائه داده اند . اما در دهه های اخیر از طریق مطالعات بسیار ثابت شده عصاره ی برخی از گیاهان خاص به بهبود جریان خون کمک می کنند و در درمان این بیماری ها موثر می باشند .

کاهش استرس

طب فشاری ( نوعی از ماساژ درمانی ) نه تنها برای سلامت کبد مفید است ، بلکه استرس را نیز کاهش می دهد . این نوع از ماساژ نقاط کلیدی در کانال های انرژی کبد را که بالای مچ پا قرار دارند و به احساسات و انرژی های منفی مثل اضطراب و افسردگی مرتبط هستند ، تحریک می کند . آزاد سازی این انرژی های منفی بدن را از حالت ” جنگ و گریز ” خارج می کند و همین موضوع فوایدی مانند کاهش فشار خون ، بهبود کیفیت خواب ، انرژی مثبت بیشتر و تنش های ماهیچه ای کمتر را در پی خواهد داشت .

طب سوزنی و تای چی هم در مقابله با استرس بسیار موثر هستند . تای چی نوعی از تمرینات ورزشی است که به تکنیک های ذهن و جسم تمرکز دارد، زیرا قوانین هنرهای رزمی را با کنترل تنفس و تمرکز ترکیب می نماید .

حفظ قدرت ، انعطاف پذیری و تعادل ماهیچه ها

دانشکده ی پزشکی دانشگاه هاروارد طی گزارشی اعلام کرد انجام منظم تمرینات تای چی برخی از فواید کلیدی تمرینات ورزشی را در پی خواهد داشت : افزایش قدرت ماهیچه ها ، حفظ انعطاف پذیری ، افزایش و پایداری تعادل و گاها تمرینات ایروبیک برای سلامت قلب . این تحقیقات نشان می دهند انجام تمرینات تای چی به مدت دوازده هفته به بیماران ، خصوصا آنهایی که دچار محدودیت های حرکتی هستند ، کمک می کند تا بدنی قدرتمند ، قلبی سالم و ذهنی فعال برای خود بسازند .

ماساژ درمانی و یا همان طب فشاری نیز در بهبود بازسازی ماهیچه ها موثر است و از ایجاد جراحات و آسیب ها پیشگیری می نماید . استفاده از تکنیک های ماساژ در طب سنتی چینی به هزاران سال قبل باز می گردد و متون پزشکی چین باستان نشان می دهند متخصصانی که در سلسله ی پیشین کشور چین مشغول به فعالیت های پزشکی بوده اند از ماساژ برای کاهش دردهای رایج و کمک به افزایش جریان “چی” در بدن استفاده می کردند . ماساژ عمیق بافت بدن نیز جریان خون را به سمت ماهیچه ها هدایت می کند و تنش های ماهیچه ای را کاهش می دهد . برخی دیگر از انواع ماساژ در طب سنتی چینی هم از تکنیک های ذهن و جسم مثل تجسم ، مدیتیشن و تنفس عمیق استفاده می کنند تا سیستم عصبی را آرام نمایند .

سطح ۱ سنتی طب و زیبایی مطالب برگزیده

ارسال نظر

رفتن به نوارابزار