فتوکراتیتیز چیست و چطور در برابر اشعه مضر آفتاب از چشم ها محافظت کنیم؟

فتوکراتیتیز که در واقع سوختگی قرنیه بر اثر نوخورشید می باشد . این اتفاق در صورتی می افتد که لایه ی بیرونی کره چشم شما ۹۹ درصد اشعه ماورای بنفش را  به دلیل اینکه محافظت نشده است دریافت کند  و در کمتر از یک ساعت قرنیه چشم می سوزد.

 

مه شو:دست ها ، پاها، پشت گوش نواحی هستند که در معرض خطر می باشند .اگر از کسانی هستید که  در پوشاندن بدن خود در مقابل آفتاب خیلی دقت می کنید  اما مطمئن باشید هنوز هم ممکن است بخش هایی را از قلم بیندازید.کمتر از ده درصد افراد به حفاظت از چشمان خود در برابر آفتاب توجه می کنند. موارد زیادی آفتاب سوختگی در ناحیه چشم مشاهده می شود که با آسیب دیدن سفیدی چشم امکان بروز سرطان در اطراف و داخل چشم وجود دارد. طبق آمارهای انجمن سرطان آمریکا که ۲۴ میلیون نفر امسال  به دلیل زیاد قرار گرفتن در معرض نور خورشید دچار سرطان چشم شده اند. ۶۰ درصد افراد بر اثر اشعه ماورای بنفش دید آنها کاهش پیدا کرده و یا منجر به آب مروارید شده است.

مشکلات ناشی از نور چشم شما قادر است اشعه ی ناشی از خورشید را می تواند دریافت کند.

التهاب   چشم

هیچ راه حلی برای زردرنگی موجود در سفیدی چشم وجود ندارد کسانی که مدت زیادی در ارتفاعات بالا باشند  و یا در آب در فضای آزاد باشند در معرض خطر بیشتری هستند.

فتوکراتیتیز که در واقع سوختگی قرنیه بر اثر نور خورشید می باشد . این اتفاق در صورتی می افتد که لایه ی بیرونی کره چشم شما ۹۹ درصد اشعه ماورای بنفش را  به دلیل اینکه محافظت نشده است دریافت کند  و در کمتر از یک ساعت قرنیه چشم می سوزد. و اثرات ناشی از سوختگی را در همان زمان حس نخواهید کرد پس از گذشت زمان علائمی نظیر خارش ، خشکی و یا قرمزی شدید، تورم و درد و یا حتی ممکن است کوری موقت ایجاد شود. اما اگر این علائم بیشتر از ۲۴ ساعت باقی بمانند باید به پزشک مراجعه کنید.

آب مروارید

نور خورشید نه تنها باعث رشد آب مروارید در چشم می شود بلکه به رشد آن سرعت نیز می بخشد. در واقع اشعه ماورای بنفش کمک می کند تا آب مروارید به جای اینکه در ۶۰ سالگی ایجاد شود، در ۴۰ سالگی بروز کند.

 

 

آسیب به شبکیه چشم

قرار گرفتن  طولانی مدت در معرض آفتاب می تواند صدمات زیادی به  شبکیه چشم وارد نماید که این وضعیت می تواند احتمال کوری را افزایش دهد.

سرطان چشم

قرار گرفتن زیاد در معرض آفتاب نه تنها احتمال آسیب رسیدن به شبکیه را افزایش می دهد بلکه نزدیک به ده درصد احتمال امکان سرطان در پوست پلک وجود دارد. اگر در ابتدا متوجه سرطان شده و برطرف شود به عمق چشم و مغز آسیب نخواهد زد.

برای جلوگیری از این مشکلات راه کارهایی پیشنهاد شده است که عبارتند از :

  • استفاده از عینک آفتابی در هوای بارانی یا آفتابی که امکان مقابله با اشعه ماورای بنفش ۴۰۰ (UV 400 ) را به طور کامل داشته باشد. انتخاب شیشه ی رنگی برای عینک و یا مشکی کاملا به خودتان بستگی دارد . صرفا چون عینک شما در برابر اشعه ماورای بنفش(uv  ) از چشمان شما محافظت می کند نباید حتما از قسمت هایی که آفتاب هست بروید.
  • از یک کلاه استفاده کنید طوری که بتواند از چشمان شما محافظت نماید.
  • به ساعت دقت کنید ، نور خورشید بین ساعت ۱۰ صبح تا ۴ بعد از ظهر شدید است اگر در شهر زندگی میکنید اشعه خورشید حتی از سطح خیابان هم منعکس می شود و اگر در مناطق ساحلی هستید اشعه با شن و ماسه و آب منعکس می شود.
  • به داروهایی که مصرف می کنید دقت کنید ، مصرف برخی از آنتی بیوتیک ها و قرص های ضد بارداری باعث می شود که چشم شما در برابر نور خورشید حساس تر شود. اگر از این داروها استفاده می کنید حتما با پزشک خود مشورت کنید و از سه راه پیشنهادی اول یعنی استفاده از عینک آفتابی مقاوم در برابر اشعه فرا بنفش ، استفاده از کلاه و دقت کردن به ساعت برای رفت و آمد در خیابان باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

 

 

 

زیبایی بدن

ارسال نظر