علایمی که شما را از مشکلات کلیه آگاه می کنند

کلیه ها در سلامتی نقش مهمی دارند ، زیرا بدن را از سموم پاک می کنند. تقریبا روزانه ۱۰ تا ۱۵۰ لیتر از خون ، توسط کلیه ها پاکسازی می شود.

این اندام حیاتی مواد اضافی را همراه با آب از بدن خارج می کند ، الکترولیت ها را متعادل می نماید ، به تنظیم فشار خون در بدن می پردازد ، موجب تولید هرچه بیشتر گلبول های قرمز در خون می شود و از سلامت و استحکام استخوان ها پشتیبانی می کند.

اگر کلیه ها در خطر باشند و وظایف خود را به درستی انجام ندهند ، سلامت کل اندام ها به خطر می افتد . پس تشخیص مشکلات احتمالی کلیه از اهمیت ویژه ای برخوردار است . به این علایم توجه کنید تا از بیماری های کلیه پیشگیری نمایید.

تغییرات در ادرار

از مهمترین این تغییرات که نشان از بروز مشکل در کلیه دارد می توان به موارد زیر اشاره کرد :

دفع ادرار همراه با مشکل و دشواری
ادرار بی رنگ ، نیاز به دفع در تعداد دفعات و حجم زیاد
ادرار با رنگ تیره ، نیاز به دفع در تعداد دفعات کم و حجم کم
تکرر ادرار شبانه
فشار زیاد هنگام دفع

تورم

در صورتی که کلیه ها وظایف خود را به درستی انجام ندهند ، قادر به دفع آب اضافی از بدن نبوده و همین موضوع موجب بروز ورم و باد در ناحیه ی صورت ، دست و پا و مفاصل می شود.

احساس طعمی فلز مانند در دهان

به دلیل تجمع سموم در خون ، فرد ممکن است تنفس بدبو داشته و یا طعمی فلز مانند را در دهان خود حس کنید. در مواردی با بیماری کلیوی حاد حتی طعم برخی مواد غذایی تغییرات فراوانی کرده و اشتها نیز کاهش می یابد.

خستگی

در صورت سالم بودن ، کلیه ها EPO یا اریتروپویتین ، هورمونی که به تشکیل گلبول های قرمز کمک می کند ، را تولید می نمایند. اگر تعداد این گلبول ها در خون کاهش یابد ، فرد دچار خستگی و حتی آسیب های مغزی و یا ماهیچه ای می شود. همه ی این ها از علایم کم خونی شدید نیز بشمار می روند.

درد

یکی دیگر از علایم بیماری های کلیوی ، درد در ناحیه ی کمر ، یعنی جایی که کلیه ها قرار دارند ، است . این نوع از درد ممکن است با سنگ کلیه و یا عفونت همراه شود.

تنگی نفس

کمبود اکسیژن در مغز یکی از نشانه های کم خونی شدید و یا نارسایی کلیه ها است که می تواند موجب اختلال حواس و تمرکز ، سردرد های خفیف ، سرگیجه و مشکلاتی در حافظه و یادگیری شود .

خارش و حساسیت پوست

تجمع سموم در بدن می تواند موجب بروز نارسایی کلیه و همینطور خارش و قرمزی پوست شود. مواد زاید جمع شده در خون ظاهر پوست را تغییر می دهد و آن را خشک و حساس می کند.

البته این مشکل را می توانید تا حدی با انواع کرم و لوسیون بپوشانید و یا کاهش دهید . اما مشکل اصلی درون بدن شماست که باید به طور اساسی درمان شود.

در کنار همه این موارد ، مراقبت از کلیه ، از طریق مصرف آب زیاد و مواد غذایی سرشار از آنتی اکسیدان ، بسیار مهم است. داشتن رژیم غذایی مناسب به بهبود عملکرد کلیه ها و همچنین سلامت آنها و به طور کلی سلامت بدن کمک می کند.

علاوه بر این ، در صورت مشاهده ی علایم مطرح شده ، برای درمان مشکل حتما با دکتر خود مشورت نمایید.

سطح ۱ گوناگون مطالب برگزیده

ارسال نظر