عفونت گوش چیست ؟

آیا شک دارید علایم دردناکی که اخیرا در ناحیه ی گوش شما بوجود آمده ، نشانه های عفونت گوش هستند و آیا نیاز به دیدن یک دکتر دارید ؟

معمولا درد و گرفتگی از مهمترین علایم عفونت گوش هستند اما گاهی ممکن است تب و التهاب ، قرمزی و تولید مایعاتت مخاطی در اطراف گوش نیز دیده شود . هر چند بنظر می رسد آنتی بیوتیک ها در درمان عفونت موثر باشند ، شاید باید در استفاده از این راهکارمحتاط باشید . بیشتر عفونت های گوش میانی معمولا بعد از چند روز به خودی خود بهبود می یابد . در واقع هدف از داروهای درمانی از بین بردن علایمی نظیر تب و درد می باشد . بهتر است بدانید که آنتی بیوتیک ها دخالت بسیار کمی در پروسه ی بهبود عفونت گوش میانی دارند و این در حالی است که با استفاده از آنها ، تجربه ی عوارض جانبی ، اجتناب ناپذیر خواهد بود .

نکته ی جالب اینکه طبق تحقیقات مشخص شده در ۸۰ درصد از کودکانی که دچار عفونت شده اند و آنتی بیوتیک مصرف کرده اند ، علایم عفونت بعد از گذشت دو تا ۸ روز کاملا از بین رفته است و این در حالی است که ۷۵ درصد از کودکانی که از داروهای درمانی استفاده نکرده اند نیز نتیجه ای مشابه گرفتند . همین تحقیق نشان می دهد آنتی بیوتیک ها تنها بهبودی را تا ۵ درصد افزایش می دهند ، اما عوارض جانبی مصرف آنتی بیوتیک شامل حالت تهوع ، اسهال و حساسیت های پوستی می شود . به علاوه ممکن است در روده و معده اختلالاتی پدید آورند و بعدها نیز در درمان دیگر عفونت ها دچار مشکل خواهید شد .

اما بهترین درمان های طبیعی برای درمان عفونت گوش چیست ؟ این درمان ها می توانند شامل کمپرس گرم ، ارتقا سلامت سیستم ایمنی و از بین بردن آلرژی از طریق مکمل های گیاهی و بکار گیری روغن های گیاهی درمانی در ناحیه ی گوش شود .

عفونت گوش چیست

عفونت گوش زمانی اتفاق می افتد که باکتری ها و ویروس ها ناحیه ای از گوش ، چه خارجی و چه داخلی ، را تحت تاثیر قرار دهند و موجب بروز التهاب شوند . انواع مختلفی از رایج ترین عفونت ها برای این ناحیه از بدن کشف شده که ممکن است هم در کودکان و هم در بزرگسالان اتفاق بیافتد . دو مورد از شایع ترین عفونت ها شامل این موارد می شوند :

عفونت گوش میانی : عفونت های حاد گوش میانی یا به قول پزشکان اوتیت میانی بیشتر در میان کودکان شایع است و شامل نوعی از عفونت که به گوش شناگران معروف است نیز می شود .

عفونت گوش داخلی : این نوع عفونت نسبت به نوع قبلی نادر است . عفونت گوش داخلی ، قسمت داخلی گوش و یا عصب هایی که با این ناحیه و مغزدر ارتباط هستند را ملتهب می سازد و به این طریق علایم عفونت مثل اختلال حواس ، مشکلات شنوایی و سرگیجه را بوجود می آورد .

آیا عفونت گوش مسری است ؟

عفونت گوش هم می تواند در نتیجه ی فعالیت باکتری ها و هم ویروس ها باشد . معمولا مسری نیستند ، ولی برخی از انواع باکتری ها ممکن است به مسری شدن آن کمک کنند . برای مثال اگر در بدن فردی عفونت گوش شناگران ، در نتیجه ی شنا در آب آلوده به برخی باکتری ها ، دیده شود ، همان باکتری ها مسری خواهند بود . اما اکثرا عفونت های گوش مسری نیستند و در نتیجه ی عدم پاسخگویی مناسب سیستم ایمنی خود بدن بوجود می آیند . به همین شکل ، اگر عفونتی در نتیجه ی فعالیت ویروس ها بوجود آید ، بیماری ویروسی خود مسری است ، اما عفونت گوش مسری محسوب نمی شود .

سطح ۱ گوناگون مطالب برگزیده

ارسال نظر