ضربان نامنظم قلب و دلایل آن

سالانه میلیون ها نفر ضربان های قلب نامنظم و یا آریتمی را تجربه می کنند . در حقیقت مطالعات نشان می دهند از هر چهار بزرگسال بالای ۴۰ سال ، یک نفر به این بیماری دچار می شود . البته احتمال بروز آن در افراد مبتلا به بیماری عروق کرونر قلب و یا افراد با استرس مزمن بیشتر است .

احساس لرزشی که گاها در قفسه ی سینه اتفاق می افتد خطری در پی ندارد . اما بعضی از آریتمی های قلبی بسیار خطرناک هستند و نیاز به درمان آنی و به موقع دارند . پس بهتر است نسبت به خطرات احتمالی ضربان قلب نامنظم آگاهی لازم را پیدا کنید .

ضربان نامنظم قلب چیست

ضربان نامنظم قلب به معنای تپش های سریعتر یا آهسته تر از حد نرمال و یا به طور کلی تپش های نامنظم ، گاهی آهسته و گاهی تند می باشد . البته ضربان تندتر از حد معمول ، شایع ترین نوع آریتمی قلبی بشمار می رود . این مورد معمولا خود را با احساس لرزشی در قفسه ی سینه و جست و خیز قلب نشان می دهد . فیبریلاسیون دهلیزی به طور کلی معمول ترین نوع آریتمی قلبی است و زمانی که ضربان نرمال در حفره های بالایی قلب دچار اختلال شده و یا عبور خون در این حفره ها طبیعی نیست ، اتفاق می افتد .

ضربان قلب سریعتر از حد معمول را تاکی کاردی و آهسته تر از نرمال را برادی کاردی می نامند . در هر ضربان قلب ، پیامی الکتریکی از قسمت بالای قلب به پایین منتشر می شود . اگر در این پروسه اختلال ایجاد شود ، مثلا دیر تر اتفاق بیافتد و یا به قسمت هایی از قلب که نباید انتقال پیدا کند ، تپش های پی در پی دچار بی نظمی خواهند شد . این مشکل زمانی که سلول های عصبی خاص که این پیام ها را تولید می کنند ، وظایف خود را به درستی انجام نمی دهند ، بوجود می آید .

بر اساس گزارش بنیاد جهانی سلامت قلب ، ضربان نامنظم قلب علایم گسترده ای دارد . مثلا در ضربان های تند ، شما احساس ریزش و جست و خیز را در گردن ، قفسه ی سینه و قلب خود تجربه می کنید .

ضربان های نامنظم گاه و بی گاه معمولا بی خطر هستند ، اما اگر این بی نظمی تا جایی ادامه پیدا کند که عملکرد قلب را دچار اختلال نماید ، شما شاهد بروز علایم جدی تری خواهید بود . این علایم شامل : ضعف ، سرگیجه ، سبکی سر ، اضطراب ، تنگی نفس ، تعریق ، درد قفسه ی سینه و غیره می شوند . در ضربان های نامنظم آهسته همچنین ممکن است قلب قادر به فرستادن خون کافی به دیگر اندام های بدن نباشد و به همین دلیل آسیب های جدی به این اندام ها ، از جمله مغز ، وارد می شود .

عوامل بوجود آورنده ی ضربان قلب نامنظم

سیگار

در یکی از تحقیقات مشخص شده تداوم در استعمال دخانیات و مواردی مثل کربن دی اکسید و استرس اکسیداتیو ، منجر به بروز آریتمی خواهد شد . البته سیگار در ابتلا به بیماری عروق کرونر و بیماری انسدادی مزمن ریوی نیز موثر است .

مصرف الکل

رابطه ی پیچیده ای میان مصرف الکل و آریتمی وجود دارد . مصرف بالای الکل در افراد ممکن است آریتمی خطرناک و مرگ قلبی را در پی داشته باشد .

استرس

قلب افرادی که از نظر احساسی تحت فشار و عصبانیت هستند ، تند تر از حد معمول کار می کند که همین موضوع فشار خون و افزایش سطح کورتیزول را در پی خواهد داشت . استرس ، دستگاه عصبی سمپاتیک را تحریک می کند و ضربان قلب را افزایش می دهد . آمار ها نشان می دهند ۲۰ تا ۴۰ درصد از مرگ های ناگهانی قلب در اثر استرس زیاد اتفاق می افتد .

سن

ضربان نامنظم تا به حال میلیون ها نفر را درگیر خود کرده و این بیماری در افراد بالای ۶۰ سال جدیت بیشتری دارد . زیرا افراد در این سن بیشتر مستعد ابتلا به بیماری های قلبی و دیگر بیماری های مزمن هستند .

سطح ۱ گوناگون مطالب برگزیده
کلمات کلیدی: , ,

ارسال نظر