شیر خام یا فرآوری شده ؟

تشخیص آنچه اکثر مردم به عنوان شیر می شناسند ، از شیر خام یکی از نکات ضروری محسوب می شود. وقتی صحبت از شیر به میان می آید ، اکثر مردم به شیرهای پاکتی موجود در مغازه ها ، که پاستوریزه و هموژنیزه هستند ، فکر می کنند. فرقی ندارد که پاکت های شیر ، کم چرب ، پر چرب و یا کامل باشند . مسئله ی اصلی درباره این نوع از شیر ، طی کردن پروسه ی فرآوری است.

نوع دیگری از شیر که در این مقاله به آن می پردازیم شیر خام است. شیر خام درواقع شیری تازه ، حرارت ندیده ، غیر پاستوریزه و غیر هموژنیزه است. پروسه ی فرآوری در واقع موردی است که به شما در تشخیص شیر خام و شیرهای معمولی موجود در مغازه ها کمک می کند و همین موضوع نیز می تواند درباره مفید و یا حتی مضر بودن شیر برای سلامتی و به طور خاص استخوان ها ، به شما راهنمایی برساند.

البته یادآوری این نکته ضروری به نظر می رسد که انواع شیرهای خام نیز با یکدیگر تفاوت دارند. شیر خام گرفته شده از گاوهای سالم ، که با علف اورگانیک تغذیه شده و در مزرعه پرورش می یابند ، بهترین نوع شیر خام برای نوشیدن است.

ماده ی غذایی که ما با عنوان شیر خام می شناسیم ، ماده ای قلیایی است و به محض ورود به پروسه ی پاستوریزه و یا هموژنیزه خاصیت اسیدی پیدا می کند، پس فرآوری شدن شیر می تواند خود عامل بروز مشکل باشد.

اسیدی یا قلیایی ؟

pH بدن انسان برای زنده ماندن باید بین ۳۵/۷ و ۴۵/۷ باشد. این عدد ، pH تقریبا قلیایی را نشان میدهد و بدن برای رسیدن به آن تحت هر شرایطی دست از تلاش خود بر نمی دارد. با pH کمتر از ۸/۶ و بالای ۸/۷ بدن ما دچار مشکلاتی نظیر از بین رفتن سلول ها و حتی مرگ خواهد شد. اما سیستم عملکرد بدن به نحوی است که از بروز چنین مشکلاتی جلوگیری می نماید.

با مصرف هرچه بیشتر مواد غذایی تصویه و فرآوری شده ، بدن خاصیت قلیایی خود را ازدست داده و خاصیت اسیدی پیدا می کند. غذاهایی که امروز می خوریم بدن ما را به بافتی شیمیایی ، که اسیدی نیز هست ، تبدیل نموده و تحت چنین شرایطی سیستم بدن مجبور به چک و تنظیم همیشگی pH خواهد بود.

بدن برای تنظیم pH بخش های اسیدی ، مجبور به کاهش خاصیت قلیایی از دیگر نواحی و انتقال آن به بخش های اسیدی است. یکی از این نواحی استخوان ها می باشند. پس بدن به انجام تنها راهکاری که از آن آگاهی دارد ، یعنی انتقال مواد قلیایی از استخوان ها ، برای زنده ماندن ، می پردازد . استخوانی که مواد قلیایی خود را از دست داده به مرور زمان شکننده و ضعیف و سرانجام به پوکی استخوان دچارمی شود . پوکی استخوان یعنی ایجاد حفره هایی روی استخوان که درمانی برای آنها وجود ندارد.

با مصرف هرچه بیشتر شیر و دیگر مواد غذایی اسیدی ، بدن ما مجبور به تخلیه ی هرچه بیشتر مواد قلیایی از استخوا ن ها خواهد شد. این چرخه ای است که نباید بیش از این از آن چشم پوشی کنیم .

سطح اسیدی در بدن اسیدوز نام دارد و پوکی استخوان تنها یکی از بیماری های مزمن در نتیجه ی اسیدوز محسوب می شود. حقیقت دیگری که باید به خاطر داشته باشید این است که انواع تومور ها می توانند در چنین موقعیتی در بدن رشد و تکامل پیدا کنند. اسیدوز یکی از مشکلات جدی برای سلامتی محسوب می شود که به محض پدیدار شدن بدن ما مجبور به تحمل رنج حداقل یکی از بیماری های ناشی از آن تا پایان عمر خواهد بود.

تغذیه و سلامتی سطح ۱ مطالب برگزیده
کلمات کلیدی: , ,

ارسال نظر