شیر برای استخوان ها مفید است یا مضر؟

در سال ۱۹۹۳ کارخانه های محصولات لبنی کمپینی با شعار ” شیر خریدی یا نه ! ” راه اندازی کردند. هدف این کمپین تشویق هرچه بیشتر مردم به خرید و مصرف شیر بود. این کمپین خصوصا در شهرهایی با صدای بلندتر شنیده می شد که کارخانه داران از فروش خود چندان راضی نبودند. در آن سال ها می توانستید بسیاری از ورزشکاران را در تبلیغات مختلف و در حالی که لبخند رضایت از نوشیدن شیر بر لب داشتند ، ببینید. اما شیر همان ماده ای است که این شرکت ها ادعا می کنند ؟ آیا این ماده ی غذایی موجب استحکام استخوان ها می شود ؟ آیا این استحکام برای تمام عمر دوام خواهد داشت؟

وقتی صحبت از فواید شیر به میان می آید ، اکثر مردم استخوان ها و دندان ها را بخاطر می آورند. ما یاد گرفتیم همیشه مصرف شیر را مهمترین عامل استحکام استخوان و دندان ها بدانیم. اما آیا این موضوع صحت دارد؟

ارتباط شیر با سلامت استخوان ها

حقیقتی که نه تنها در باور عموم ، بلکه در واقعیت وجود دارد این است که کشورهایی با بالاترین آمار مصرف لبنیات ( بیشتر کشورهای پیشرفته و غربی ) به طور همزمان از بالاترین میزان پوکی استخوان در میان مردم خود برخوردارند .بر اساس بنیاد بین المللی پوکی استخوان ، ۵۱ درصد از شکستگی های استخوان در امریکا و اروپا از بیماری پوکی استخوان نشات می گیرد.

و بر اساس وزارت کشاورزی امریکا ، کشورهای عضو اتحادیه ی اروپا و امریکا ، شماره یک و دو در میان مصرف کنندگان شیر در کل دنیا هستند. با این وجود که امریکا و اروپا در صدر مصرف کنندگان شیر در دنیا هستند ، در سراسر دنیا مردم این کشورها بیشترین رنج را به دلیل بیماری پوکی استخوان متحمل می شوند.

همه ما واقعا نیاز داریم برای چند لحظه روی این آمار ها تمرکز کنیم. زیرا این آمارها دقیقا برخلاف آموزش های داده شده به ما و باورهایمان هستند و حال روبه رو شدن با این حقیقت شاید کمی شوک برانگیز باشد.

در واقع ، احتمال ابتلای کودکی که در کشورهای مناطق استوایی رشد می کند ، به پوکی استخوان ، در مقایسه با یک کودک در امریکا و یا اروپا ، با تمام امکانات رفاهی و درمانی ، کمتر است.

ما کودکان خود را به مصرف شیر تشویق می کنیم و همیشه مطمئن می شویم که مصرف شیر خود ما نیز به میزان لازم باشد. اما حال متوجه می شویم که مصرف شیر موجب تامین سلامت و استحکام استخوان ها نخواهد شد.

با نگاه به ورزشکاران در تبلیغات فکر می کنیم آنها با مصرف شیر به این تناسب اندام دست پیدا کرده اند و ما نیز برای سلامت خود و فرزندانمان باید شیر را جزء جداناشدنی رژیم غذایی قرار دهیم. اما در این مقاله به شما می گوییم ، این نوع از شیر هیج ارتباطی با سلامتی ، خصوصا استخوان ها ندارد.

تغذیه و سلامتی سطح ۱ مطالب برگزیده

ارسال نظر