سرطان سلول های سنگ فرشی و خال بدخیم

سرطان سلول هاي سنگفرشي

اين نوع سرطانت افزون بر اينكه در پوست انسان بروز مي كند، در مخاط (لب، مري، مقعد، زبان و رحم) نيز به وجود مي آيد و در واقع به دليل اينكه متاستاز مي دهد (به ساير اعضا داخلي بدن منتقل مي شود) مي تواند كشنده هم باشد.

علل بروز

الف- تابش طولاني مدت نور خورشيد، ب- آرسنيك، پ- قطران سيگار، پيپ، چپق، قليان كه مي تواند سرطان لب و زبان و دهان ايجاد كند. ت- ويروس هاي خانواده زگيل يا دستگاه تناسلي، ث- محرك هاي طولاني مدت كه براي ماه ها و سال ها در تماس با پوست باشند، تماس داشتن با ميخ (مانند نجارها) يا سوزن (خياط ها) و يا فيلتر دخانيان (سيگاري ها) كه قادر است سرطان لب ايجاد كند.

تشخيص بيماري

علائم باليني : وجود توده اي كوچك و يا بزرگ به صورت زخم يا خال در قسمتي از پوست بدن يا مخاط بيانگر بروز اين نوع سرطان است. گاهي زخم مربوطه بدون درد است و داراي لبه هاي گرد و سخت و يا گل كلمي مي شود و خونريزي مي كند.

سرطان خال بدخيم

اين سرطان بدخيم ترين نوع سرطان پوست است و بيشتر افراد نژاد سفيد و بورو بلوند به آن مبتلا مي شوند. در جوان ها شايع تر از افراد مسن است. دو نوع نودولر و سطح است. معمولاً اين خال هاي رنگين و بدخيم در كف پاها، سرو گردن، بستر ناخن، مشيميه چشم و مخاط دهان ايجاد مي شوند.

تشخیص بيماری

‏علائم باليئی: ایجاد يك خال سطحی در نواحی تنه آقایان و ران خانم ها می تواند از علائم بالینی محسوب شود. تشکیل خال در نواحی کف دست، پا و بستر ناخن و مخاط ها و پوست سر و بازوها، گردن و صورت نیز از علائم بالینی است. حاشیه خال می تواند منظم یا نامنظم باشد و اگر چند رنگی شود خطرناک تراست.

‏خال بدخيم به سرعت به غدد لنفاوی منطقه خودش گسترش می یابد و از راه خون به كبد و استخوان و مغز و قلب و ریه ها و سایر بافت ها حمله ورمی شود. پس از انجام بیوپسی یا نمونه برداری اگر ملانین در ضایعه بافت شناسی بود، تشخیص قطعی است.

درمان با طب سنتی

‏کورکومین که آنتی اکسیدان موجود در ادویه کاری است می تواند با سرطانی پوست مبارزه و ملانوم سلول های سرطانی پوست را تخریب کند. استفاده از ضماد حنا، ضماد برگ همیشه بهاری ضماد گشنیز، تنتور گیاه دم اسب (سه نوبت در روز و هربار ۱۰ قطره)، حمام سولفات دو منیزی (هفته ای دوبار)، مالش روغن زیتون سیاه بر روی پوست دردرمان بیماری مؤثراست.

بیماری های پوست پوست سطح ۱ مطالب برگزیده

ارسال نظر