سردردهای ناشی از سینوس ها

این سردردها در نواحی استخوانهای گونه، پیشانی، یا پلی بینی احساسی می شوند و دردهایی مبهم و دایمی هستند.

سردرد معمولاً با حرکت ناگهانی سر تشدید می شود و معمولا با سایر علایم التهاب سینوسی، مانند ترشح بینی، احساسی پر بودن گوشیها، تب و تورم صورت همراه است.

سینوزیت (التهاب سینوسی) در اثر عفونت یک یا چند سینوسی جمجمه ای ایجاد میشود. سینوس ها حفره های استخوانی داخل جمجمه هستند.

سینوزیت حاد چند روز تا ۳ هفته طولی میکشد و با ترشح چرکی و تب همراه است. محلی درد برحسب محلی عفونت متفاوت است.

درد سینوزیت فک بالا (ما گزیلا) اغلب در گونه، لثهها، دندان هاوفک بالا، درد سینوزیت غربالی (اتمویید) در بین چشمها و اطراف آن ها و درد سینوزیت پیشانی (فرونتال) در ناحیه پیشانی و درد سینوزیت پروانه ای (اسفنویید) در قسمت کاسه سر حس می شود.

درد عصبی ناشی از عصب سه قلو

درد ناشی از عصب سه قلو (عصب سه قلو، یا عصب تری ژمینالی ؛ trigeminal nerve به جفت پنجم اعصاب جمجمهای گفته می شود که در عمل جویدن و حسی عمومی صورت نقشی دارد) شایعترین سندرم عصبی سنین بالا است و زنان سه برابر مردان به آن مبتلا می شوند. دردها در بیش از ۹۵٪ موارد یک طرفه هستند.

درد غالباً به شکل برق گرفتگی یا احساس سوزشی در یک یا دو یا هر سه شاخه عصب ایجاد می شود و ۲ تا ۱۲۰ ثانیه طولی میکشد.

شاخه چشمی عصب سه قلو به پیشانی، چشمها و پوست سر؛ شاخه فک بالایی (ما گزیلاری) آن به گونه، و شاخه فک پایینی (ماندیبولار) آن به قسمت پایین گونه، لب پایین و چانه عصب می دهد. به این نوع درد، «تیک دردناک» هم گفته می شود زیرا ممکن است موجب گرفتگی و تیک عضلات صورت شود. گاهی درد مبهم به صورت مداوم وجود دارد.

هوای سرد، شستن صورت یا تمیز کردن دندان ها میتواند موجب برانگیخته شدن این درد شود.

درد ممکن است طاقت فرسا باشد.

به نظر میرسد شایع ترین علت بیماری، تحت فشار قرار گرفتن رگها به وسیله ریشه های سرخرگی نزدیک ریشه عصبی است که این مسأله به وسیله MRIتأیید می شود. سایر علل عبارتند از: بیماری های بدخیم، اسکلروز متعدد (MS)، آنوریسم های داخلی جمجمه ای و التهاب سرخرگهای جمجمه ای.

درد ناشی از اختلال عملکرد مفصل گیجگاهی-فکی

هر یک از دو طرف فک پایین به وسیله مفصلی گیجگاهی فکی (tempOTO mandibular Joint TM J) با جمجمه ارتباط دارند. سردردهای ناشی از انقباض خفیف عضلانی و یا میگرن میتوانند در اثر اختلالی عملکرد این مفصلی ایجاد شوند.

علل احتمالی ایجاد این نوع سردرد شامل پر کردن اخیر دندان (که می تواند منجر به عدم توازن فک و دندان ها در هنگام گاز گرفتن و جویدن شود)، دندان قروچه در هنگام خواب شب و ادامه استرسی در طول روز هستند.

تغذیه و سلامتی

ارسال نظر