راه های کنترل بیماری پارکینسون

بیماری پارکینسون در نتیجه ی تحلیل سیستم اعصاب مرکزی و مرگ سلول ها ی حاوی دوپامین به وجود می آید. پزشکان معتقدند هر دو عامل ژنتیک و محیط زیست روی بروز این بیماری موثر هستند. از جمله علائم بیماری پارکینسون می توان به لرزش ، سفتی و خشکی ماهیچه ها و عدم تعادل در راه رفتن اشاره کرد . با وجود این بیماری ممکن است کارهای روز مره مثل عوض کردن لباس نیز برای فرد بیمار با دشواری همراه باشد.

با این وجود که هنوز درمانی قطعی برای این بیماری کشف نشده است ، داروهایی وجود دارند که به تولید دوپامین در مغز و کاهش علائم بیماری کمک می کنند. کنترل میزان مصرف دارو در بیماری پارکینسون ، برای جلوگیری از پیشرفت آن ، از اهمیت بالایی برخوردار است .

در اینجا راهکار هایی که می توانید به کمک آنها بیماری را تا حد زیادی کنترل کنید ، مطرح می کنیم.

رژیم غذایی سالم

مصرف انواع مواد مغذی از جمله میوه تازه ، سبزیجات و گوشت اورگانیک و حذف مواد غذایی فرآوری شده و غلات برای کنترل بیماری ضروری است. یبوست مشکلی شایع در میان مبتلایان به پارکینسون است. بنابراین مطمئن شوید میزان مناسبی از فیبر در برنامه ی غذایی شما وجود داشته باشد. همچنین به مصرف میزان مناسبی از آب در برنامه روزانه ی خود دقت کنید. مصرف امگا۳ به افزایش سطح دوپامین در مغز و کاهش التهاب کمک می کند.

نوشیدن چای سبز

چای سبز حاوی آنتی اکسیدانی به نام پلی فنل است که به جنگ با رادیکال های آزاد کمک می کند. همچنین در چای سبز ماده ای به نام تیانین وجود دارد که موجب افزایش سطح دوپامین در مغز می شود. بهتر است حداقل روزانه یک لیوان چای سبز بنوشید تا به میزان کافی از فواید آن بهره ببرید.

حرکت با احتیاط

پارکینسون ممکن است موجب بروز احساس عدم تعادل در شما شود. تا حد امکان از حرکات بدنی سریع پرهیز کنید. موقع راه رفتن ، اول مطمئن شوید پاشنه ی شما زمین را لمس می کند ، بعد گام بعدی را بردارید. اگر احساس کردید در حال زمین خوردن هستید ، بایستید و حالت ستون فقرات خود را اصلاح نمایید. وقتی را ه میروید ، مستقیم به جلو نگاه کنید ، نه زمین . وقت چرخش ، سعی نکنید پای خود را محور قرار دهید ، در عوض چرخشی U شکل داشته باشید. همیشه پای خود را در مرکزیت قرار دهید و از خم شدن تا حد امکان بپرهیزید.

پیشگیری از خشک شدن ماهیچه ها

به طور کلی ، تمرینات سبک و کششی به صورت روزانه انجام باقی فعالیت های بدنی را آسان می نماید. در این قسمت حرکات ساده ای را که می توانند کمک رسان باشند به شما معرفی می کنیم :

کمی از یک دیوار فاصله بگیرید و بازوهای خود را به سمت بالا حرکت دهید ، به نحوی که کف دست ها ، برای تعادل بیشتر ، روی دیوار قرار گیرد. سپس بازو ها و پشت خود را بکشید.

در حرکت بعدی برگردید و به دیوار تکیه دهید. در جا قدم های نظامی بردارید و تا حد امکان زانوی خود را به سمت بالا حرکت دهید.

روی یک صندلی بنشینید و سعی کنید دستان خود را از پشت به هم برسانید. تا حد امکان شانه ها را به عقب برگردانید. هنگام انجام این حرکت کششی به سقف نگاه کنید.

وقتی روی صندلی نشسته اید و حرکات دست را انجام می دهید ، مچ پای خود را بالا و پایین ببرید.

طب سوزنی

طب سنتی شرقی گاهی دست کم گرفته می شود. اما امروزه داشنمندان نگاهی عمیق تر و دقیق تر به این نوع از علم پزشکی دارند. تحقیقات نشان می دهند طب سوزنی علائم پارکینسون را ، به وسیله ی ایجاد واکنش های طبیعی در مغز که تحت تاثیر بیماری پارکینسون قرار گرفته اند ، کاهش می دهد.

کوآنزیم Q10

برای مبارزه با رادیکال های آزاد ، سلول های بدن حاوی آنتی اکسیدانی به نام کوانزیم Q10 هستند. پزشکان کشف کرده اند میزان این آنتی اکسیدان در مغز افراد مبتلا به پارکینسون بسیار کم است و از این رو مکمل های Q10 می توانند مفید واقع شوند.

سرویس ها

ارسال نظر