راه های درمان درماتیت سبوره در نوزادان

معمولا درمان خاصی به جز چرب کردن مکرر کف سر شیرخواران ، توصیه نمی شود. گاهی به والدین پیشنهاد می شود که برای چرب کردن کف سر این نوزادان از روغن های گیاهی مانند روغن زیتون کمک بگیرند. استفاده از شامپوهای بچه برای چنین نوزادانی ، کافی و مناسب است. البته در مواردی که پوسته ریزی بیش از اندازه و خارج از کنترل باشد ، می توان برای مدت کوتاهی با نظر متخصص پوست از شامپوهای ضد شوره نیز برای شست و شوی سر بچه های مبتلا به درماتیت سبوره کمک گرفت.

اگر پوسته های کف سر ، همراه با التهاب باشند ، باید علاوه بر چرب کردن ، استفاده از داروهای ضد التهابی استروئیدی را نیز برای مدت کوتاهی در برنامه درمانی بچه ها قرار داد. استفاده از این داروهای موضعی باید تحت نظر و با تجویز متخصص پوست یا متخصص اطفالی که در این زمینه دارای تجربه کافی هستند ، باشد. استفاده طولانی مدت یا خودسرانه از چنین داروهایی برای بچه ها ، بسیار مضر و خطرناک است ؛ زیرا ترکیبات موجود در آن ها می توانند از طریق پوست نازک شیرخواران ، جذب بدن آن ها شوند و مشکلات فراوانی را برای آن ها ایجاد کنند.

اگزمای سرشتی ، علت دیگری برای پوسته ریزی کف سر نوزادان و دلیل آن هم خشکی بیش از اندازه پوست است. بچه های مبتلا به این ناراحتی ، معمولا بچه های ناآرامی هستند و خواب خوبی ندارند. ضمن اینکه اگر به سنی رسیده باشند که بتوانند از دست های خود استفاده کنند ، مدام مشغول خاراندن نقاط مختلف بدنشان می شوند. در موارد زیادی ، گونه های این بچه ها نیز درگیر اگزما می شوند و چون آن ها قادر به خاراندن این ناحیه نیستند ، به طور مرتب گونه هایشان را روی بالش یا زیر انداز خود مالش می دهند و با این کار ، باعث تشدید ضایعات اگزمایی به دلیل تماس پوست با بالش یا زیرانداز می شوند.

در بچه ها یا بزرگسالان استفاده از داروهای ضد التهابی استروئیدی برای درمان اگزمای سرشتی ، به خصوص اگر با پوسته ریزی کف سر نیز همراه باشد ، لازم و ضروری است. این داروها می توانند به رفع التهاب های پوستی کمک زیادی کنند. به علاوه ، توجه به چرب کردن مداوم پوست زیادی کنند. به علاوه ، توجه به چرب کردن مداوم پوست خشک بچه هایی که از اگزمای سرشتی رنج می برند ، برای کاهش التهاب و خارش آن ها امری بسیار با اهمیت است. توصیه می شود پوست کف سر یا بدن این بچه ها را پس از استحمام یا هر بار شست شو ، به خوبی چرب کنید تا خارش و ناراحتی آن ها از بین برود.
در واقع ، استفاده از شامپوهای خارجی یا ایرانی تاثیر متفاوتی بر روند درمان یا بهبود این پوسته ریزی ها ندارد. واقعیت این است که چنین توصیه هایی فقط جنبه تجاری و تبلیغاتی دارند. انواع شامپوهای بچه ، چه داخلی و چه خارجی ، جزء ملایم ترین نوع شامپو ها و دارای PH خنثی هستند. ایرانی یا خارجی بودن شامپوها واقعا تاثیری در درمان یا بهبود پوسته ریزی کف سر نوزادان نخواهد داشت.

تراشیدن موهای بچه ها برای درمان انواع پوسته ریزی کف سر به دلیل ابتلا به درماتیت سبوره یا اگزمای سرشتی هم هیچ تاثیری بر بهبود سریع تر مشکل آن ها نخواهد داشت ؛ اتفاقا ممکن است همین تراشیدن و تحریک پوست سر ، باعث تشدید علائم و شدت بیماری نوزادان شود و آن ها را بیشتر ناراحت و اذیت کند. بد نیست بدانید که وجود موها ، عاملی برای ایجاد این دو نوع مشکل پوستی محسوب نمی شود که ما بخواهیم با حذف این عامل ، گامی برای بهبود سریع تر بیماری برداریم.

هیستیوسیتوز یکی از بیماری هایی است که با علائمی در کف سر یا صورت همراه است و امکان دارد علائمی مانند درماتیت سبوره داشته باشد. گاهی هم برخی از فقرهای تغذیه ای مانند فقر روی می تواند مشکلاتی در ناحیه کف سر یا صورت ، ایجاد کند. به همین دلیل شما باید پس از مشاهده مشکل پوستی نوزاد خود ، حتما او را نزد متخصص پوست و اطفال ببرید و اقدام به درمان خودسرانه نکنید. تشخیص بیماری و راه درمان آن ، برعهده پزشک است و شما نباید با یک اقدام خودسرانه ، سلامت نوزادتان را به خطر بیندازید.

بیماری های پوست پوست سطح ۱ مطالب برگزیده

ارسال نظر