راهکارهایی برای کاهش اختلالات حرکتی در بیماری پارکینسون

مشکلات حرکتی

برخی حرکات ساده بدنی، همانند برخاستن از صندلی برای مبتلایان به بیماری پارکینسون بسیار دشوار می شود، چرا که معلولیت های جسمانی مانع از فعالیت آنها می شود.

فیزیوتراپی

فیزیوتراپی در برطرف کردن برخی مشکلات کارساز است. در ضمن تاثیرات به سزایی نیز در تقویت روحیه بیمار دارد و به او می قبولاند که کاری مثبت در حال انجام است و او نیز نقشی فعال در درمان خود دارد. انگیزه ها، شخصیت و طرز تفکر بیمار و فرد فیزیوتراپیست، به وضوح بر نتایج حاصله تاثیرگذار است. عادات ناپسند را در اوایل شکل گیری آنها، آسان تر می توان کنار گذاشت. در مراحل پیشرفته بیماری، انگیزه بیمار کاهش می یابد، حافظه و تمرکز او مختل می شود و همکاری کارامد از جانب او غیر ممکن خواهد بود.

گام اول ارزیابی است که شامل موارد زیر می باشد:

• معلولیت های جسمانی
• شرایط خانه
• توان یادگیری و وضعیت روحی-روانی
• حضور دوستان و خانواده ای سالم و قوی جهت تداوم و انجام دستور العمل های پزشک

نرمش کردن

نرمش کردن و فعالیت داشتن از اهمیت بسیاری برخوردار است، چرا که مفاصل و عضلات را حرکت می دهد و از سفتی اندام ها می کاهد. همچنین حالت و وضعیت قرار گرفتن بدن را بهبود می بخشند. هدف از انجام نرمش این است:

• تصحیح طرز راه رفتن غیر عادی
• برطرف کردن حالت غیر عادی بدن
• جلوگیری و یا به حداقل رساندن سفتی و انقباض مفاصل
• بهبود بخشیدن توانایی و کارایی عضلات دست و پا
• ارایه رژیمی که بیمار بتواند در خانه از آن استفاده نماید.

در صورتی که معلولیت اجازه بدهد، نرمش منظم بسیار سودمند است و باعث حفظ کشیدگی طبیعی و قدرت ماهیچه ها می شود و همچنین از انقباض و سفتی آنها جلوگیری می نماید. پیاده روی یکی از مفیدترین انواع نرمش ها است.

اغلب افراد در مراحل ابتدایی بیماری پارکینسون می توانند روزانه یک یا دو مایل و گاهی بیشتر پیاده روی کنند. بیمار باید با تلاش آگاهانه خود با کمری صاف، شانه هایی به عقب داده و سری رو به بالا، گام هایی بلند اما آهسته بردارد. حتی بیماران دارای بیماری شدید نیز اغلب می توانند ۳۰۰ یا ۴۰۰ یا رد پیاده روی کنند و شاید هم این کار را هر روز یک یا دو بار تکرار کنند. البته باید از راه رفتن بر سطوح لغزنده، برفی، یخ زده و سطوح خیس حتما حذر نمایند.

فرد فیزیوتراپیست سعی می کند به شما بیاموزد چگونه راست بنشینید (اغلب در یک صندلی قائم و با کمک گرفتن از پشتی در پشت فرد). او به شما نشان می دهد که چگونه به هنگام راه رفتن پاشنه پای خود را روی زمین بگذارید. چگونه حرکت خود را از حالت نشسته بر برخاسته بهبود بخشید، چگونه به هنگام برخاستن پاشنه پاهای خود را به سمت زیرین لبه جلویی صندلی حرکت داده و بکشید و وزن خود را به طرف جلو بیندازید. ایستادن در جلوی یک آینه بلند و قدی به شما کمک می کند خمیدگی و یا حالت خمیده گردن و بالاتنه خود را ببینید و آن را اصلاح کنید.

سطح ۱ گوناگون مطالب برگزیده

ارسال نظر