خطر ابتلا به افسردگی ممکن است پس از پایان عادت ماهانه کاهش یابد

برخی از زنان وقتی آرام آرام به دوران یائسگی خود می رسند متوجه می شوند که نشانه ها و علائم افسردگی آنها کاهش می یابد.محققان دریافته اند که افسردگی زنان به نسبت ۱۰ سال قبل از یائسگی بطور قابل توجهی کاهش یافته است.اگر در واقع این یکی از شرایطی است با نزدیک شدن زمان یائسگی ایجاد می شود پس زمان آن محدود است.

مطالعات قبلی اثبات می کرد که زنان با شروع یائسگی بیشتر در معرض خطر افسردگی قرار می گیرند. اما اکنون مطالعاتی در این زمینه که چه تغییراتی در زنان با اتمام دوره پریود اتفاق می افتد، صورت گرفته است. پزشکان ۲۰۳ زن که بین سنین ۳۵ تا ۴۸ سال بوده اند را در سال۱۹۹۶که یائسه نشده بودند،مورد مطالعه قرار داده اند و دوباره نیز آنها را در سال ۲۰۱۰ آزمایش کردند و این خانوم ها به تعدادی سوال پاسخ دادند که اثبات می کند آیا آنها به افسردگی مبتلا هستند یا خیر؟! در ابتدای مطالعات حدود ۴۰% آنها در مقیاس بالایی قرار گرفتند که نشان می داد میزان افسردگی آنها از خفیف تا متوسط است. در دهه ی قبل از شروع یائسگی ، خطر ابتلا به افسردگی خانوم ها در هرسال در طول مطالعه حدود ۱۵% کاهش داشته است. حتی دو سال پس از آخرین پریود ریسک بالا است اما پس از آن به تدریج کاهش می یابد.

در طول دوره تحقیقات مشخص شد زنانی که سابقه افسردگی دارند ۱۳ برابر بیشتر از افراد دیگر در خطر ابتلا به افسردگی هستند. برای این دسته از زنان که سابقه افسردگی دارند آن را به عنوان نشانه ای از یائسگی در نظر نمی گیریم.

زناشویی
کلمات کلیدی: ,

ارسال نظر