خطرات بالقوه ی محصولات آرایشی و بهداشتی

شامپوی شما چه مارکی است ؟ مارک لوازم آرایشتان چطور؟ اگر آن را در قفسه داروخانه دیده و سپس خریداری کرده اید حتما بی خطر است! اما بهتر است دوباره فکر کنید . بر اساس نظریه گروه طرفداران محیط زیست ، در حال حاضر ۵۰۰،۱۰ ماده مختلف که در محصولات آرایشی و بهداشتی مورد استفاده قرار می گیرند به ثبت رسیده که از این تعداد فقط ۱۱ درصد یا به تعبیری ۱۵۵،۱ به عنوان مواد بی خطر و بی ضرر شناخته می شوند. البته همین تعداد نیز توسط شرکت های لوازم آرایشی اعلام شده ، نه FDA ، و این بدان معناست که نتایج به دست آمده چندان هم قابل اعتماد نیستند.

محصولات بهداشت شخصی

اجباری برای کارخانه داران برای ثبت محصولات خود و مواد سازنده ی آنها در FDA وجود ندارد. در واقع کارخانه داران مجبور به ارائه ی لیست مواد سازنده ی محصولات خود نیستند و همچنین هیچ نهادی آنها را به گزارش عواقب ناشی از مصرف این محصولات که تا کنون مشاهده شده مجبور نمی کند.
اینکه ما هر روز مقدار زیادی از این مواد شیمیایی را وارد بدن خود می کنیم می تواند نوعی دیوانگی باشد. از زمان نوزادی بدن ما با شوینده ها آشنا شده است . اینکه ما این محصولات را نمی خوریم دلیل خوبی برای بی خطر بودن آنها برای بدن نیست. پوست بدن نفوذ پذیر است و هر آنچه را که روی آن می زنیم را جذب خود می کند.
موادی که روی پوست خود استفاده می کنیم ، اگر بیشتر نه ، به اندازه ی موادی که می خوریم روی سلامتی تاثیر گزار خواهند بود. حتی موادی که پوست جذب می کند می توانند ده برابر خطرناک از خوراکی ها باشند. این مواد جذب شده مثل خوراکی ها پروسه هضم را سپری نمی کنند و توسط کبد سمزدایی و فیلتر نمی شوند و به صورت مستقیم وارد جریان خون می شوند.
نگرانی ها درباره ی محصولات بهداشت فردی امروزه بیشتر حول ذرات نانو می چرخد. اضافه شدن این ذرات به محصولات به معنی نفوذ هر چه بیشتر به لایه های درونی پوست است. رنگ ها ، شوینده ها ، مواد نگه دارنده ، رایحه ها ، عطر ها و موادی که ماندگاری عطر را بالا می برند ، همه و همه در دسته مواد خطرناک برای سلامتی قرار میگیرند. کارخانه داران موظف به تهیه لیست از مواد سازنده ی عطرها نیستند و این درحالی است که درعطر بیش از ۴۰۰۰ نوع ترکیب مختلف وجود دارد.

سه مورد از مضرترین ترکیبات شیمیایی که در محصولات آرایشی بهداشتی یافت می شوند عبارت اند از پارابن ، پروپیلن گلیکول و
سولفات سدیم .

پارابن

پارابن یکی از مواد نگه دارنده است که در شامپو ، نرم کننده ، شوینده ، دئودرانت و خمیر دندان استفاده می شود. پارابن واکنش های پوستی نظیر جوش ، درماتیت و اگزما را به همراه دارد.
تحقیقات اخیر نشان می دهد پاربن عملکرد هورمون های استروژن را تقلید کرده و اندام های باروری هم مردان و هم زنان را تحت تاثیر قرار می دهند.

پروپیلن گلیکول و پلی اتیلن گلیکول

PG و PEG الکل های اورگانیک هستند که در محصولات آرایشی ، دئودورانت و خمیردندان ها برای تثبیت رایحه و جذب رطوبت مورد استفاده قرار می گیرند.
این مواد می توانند موجب درماتیت ، مشکلات کلیه و کبد و تضعیف سیستم ایمنی شوند . PG و PEG می توانند سرطان زا نیز باشند .
سدیم لوریل سولفات و سدیم لورث سولفات

این مواد در ۹۰ درصد محصولات دارای کف مثل شامپو و خمیر دندان وجود دارند . وقتی با دیگر مواد ترکیب شوند ، ماهیت پروتئین را ، به شیوه ای خطرناک و غیر قابل پیش بینی تغییر می دهند و موجب تخریب بینایی ، افسردگی و سختی در تنفس می شوند. البته بسیاری از مشکلات پوستی و جوش نیز با این مواد ارتباط دارند.

پوست سطح ۱ مراقبت از پوست مطالب برگزیده

ارسال نظر