جوشانده های چینی ، تنتورهای غیر الکلی و لوسیون ها

تنتورهاي غير الكلي

تنتورهاي تهيه شده با الكل سفيد در برخي موارد مانند معالجه كودكان، زنان باردار، الكلي هاي سابق و درمان التهاب كبد و معده مناسب نيستند. به همين دليل افزودن ۲۵ الي ۵۰ ميلي ليتر آب در حال جويشيدن به تنتور (معمولا حدود ۵ ميلي ليتر) وسپس صبر كردن تا سرد شدن محلول موجب بخار شدن الكل موجود درتركيب فوق مي شود.

عصاره مايع :

عصاره هاي مايع معمولاً به صورت تجاري توليد مي شوند و تهيه آن ها در خانه مشكل است، زيرا بايد سنجش ميزان آن بر حسب موازين داروسازي انجام شود. اين عصاره براي افزايش قدرت داروها اضافه مي شود.

جوشانده های چینی

‏در چین گیاهان عمدتا به صورت جوشانده مصرف می شوند. مقادیر مورد استفاده در طب چینی بسیار بیشتر از مقادیر مصرفی در طب گیاهی غرب است. مثلا ۱۵۰ ‏گرم گیاه در یک لیتر آب که پس از جوشیدن به حدود ۳۰۰ ‏الی ۴۰۰ ‏میلی لیترکاهش می یابد، برای مصرف سه وعده در روز است. جوشانده حاصل بسیار غلیظ است و شاید لازم باشد برای مصرف رقیق شود.

لوسيون ها

لوسیون ها مخلوطی با پايه آبی رنگ است که به عنوان خنک کننده و یا تسكين دهنده برای رفع التهابات و تحریکات پوستی مورد مصرف دارند. مخلوط هایی با مایع الکلی ماند تنتورهای گیاهی را می توان برای افزايش خاصیت خنك کنندگي به لوسیون ها اضافه کرد. برای مثال، برای تهیه يك لوسیون برای رفع خارش پوست ۲۰ ‏میلی لیتر گلاب، ۲۰ میلی لیتر افشره گل گاوزبان، ۲۰ میلی لیتر عصاره تقطیر شده نارون کوهی و ۲۰ ‏میلی لیتر تنتور شقایق را با هم ترکیب کرده ‏و از را به صورت کمپرس دو یا سه بار در روز روی محل الهاب و یا تحریکات پوستی قرار دهید.

سطح ۱ سنتی طب و زیبایی مطالب برگزیده

ارسال نظر