تینه آی سر چیست ؟

تینه آی سر چقدر شیوع دارد؟

تینه آی سر عمدتا در کودکان و نوجوانان اتفاق می افتد. بسته به محل، تفاوت زیادی در همه گیری شناسی وجود دارد. در بسیاری از شهرهای بریتانیا که جمعیت هایی از نژاد آفریقایی و کاریبین دارند. در سال های اخیر افزایش قابل توجهی در تعداد موارد دیده شده، به خصوص در جمعیت های نامبرده، وجود داشته است. علت آن معمولا تریکوفیتون تونسورانس است که یک قارچ انسان دوست است. در نواحی روستایی و بعضی شهرهای اروپایی که فاقد جمعیت مهاجر قابل توجه هستند. قارچ عامل تینه آی سر اغلب منشا حیوانی دارد.

چرا تینه آی سر، کودکان را بیش از بالغین مبتلا می کند؟

شاید به این علت باشد که ترشح سبوم در کودکان و بالغین متفاوت است و به علاوه، کودکان تماس بیشتری با موهای دیگران را دارند ( برای مثال در کلاس های درس شلوغ).

آیا تینه آی سر باعث ریزش مو می شود؟

تینه آی سر به ساده ترین شکل تشخیص داده می شود زیرا باعث از دست دادن مو می شود. ریزش مو به علت تهاجم قارچ به ساقه های مو و سست کردن آن ها روی می دهد. بعضی گونه های قارچ باعث می شوند که موها در سطحی هم طراز با پوست دچار شکستگی شوند و بر روی پوست فاقد مو، ظاهری مثل نقاط سیاه رنگ ایجاد می کنند، سایر قارچ ها باعث شکستگی مو در طول چند میلیمتری می شوند.

همچنین زمانی که واکنش التهابی باعث پوسچول و دلمه شود، ریزش مو اتفاق می افتد. در شدیدترین شکل به توده مرطوب و نرم، کریون گفته می شود.
در تینه آی سر، همیشه ریزش مو وجود ندارد. بعضی اوقات فقط پوسته ریزی منطقه ای وجود دارد. جدا از محلی که تخریب بافتی در اثر کریون ایجاد شده است، از آنجایی که فولیکول های مو آسیب ندیده اند، همواره رویش مجدد مو وجود خواهد داشت. این امر کمک کننده است و می توان به والدین و کودکان نگران اطمینان داد که چند ماه پس از درمان، موهایشان دوباره مثل قبل و به صورت طبیعی در خواهد آمد.

بیماری های پوست پوست سطح ۱ مطالب برگزیده

ارسال نظر