تعریق ورزشی و تاثیرات منفی آن بر سلامت مو

تعریق در حین تمرین سبب دفع سموم بدن شده و این اتفاق موجب برافروختگی پوست از درون خواهد شد.

مه شو:همه میدانند که تندرستی اهمیت زیادی دارد.همچنین شیوه زندگی مناسب،رژیم غذایی سالم و ورزش کردن بطور منظم بدن شما را در بهترین شکل نگه میدارد. در کنار فوایدی که ورزش برای سلامتی دارد میتوان تعداد کمی از مضرات آن را نیز مورد اشاره قرار داد یکی از آنها تعریق است که برای مو مضر است. اما سوال این است که عرق کردن چگونه سبب آسیب دیدن مو میشود و اینکه آیا روش هایی برای مقابله با آن وجود دارد؟

تعریق و مو

اتفاقی که می افتد این است زمانیکه شما عرق میکنید نمک حاصل از تعریق درمیان موها و کف سر باقی میماند. این امر سبب ایجاد لایه ای از آب و نمک در قسمت کف سر میشود که خشکی و شکنندگی مو را درپی دارد.بعلاوه داشتن پوست سر سالم به معنای داشتن موهای سالم است. کف سر انسانها پوشیده شده از منافذ خیلی ریز که نفس میکشند و مواد موجود در کف سر را جذب میکنند. نمک حاصل از تعریق نه تنها این منافذ را مصدود میکند بلکه امکان جذب آن توسط این منافذ نیز وجود دارد. پس تعریق به مو و کف سر شما آسیب می رساند. اما راه خلاصی از تعریق برای جلوگیری از آسیب دیدن موها چیست؟

حفظ سلامت و درخشندگی مو پس از تمرین

تعریق در حین تمرین سبب دفع سموم بدن شده و این اتفاق موجب برافروختگی پوست از داخل خواهد شد.برای جلوگیری از آسیب دیدن موهایتان به وسیله تعریق باید دو نکته را همیشه در ذهن داشته باشید : یک ) تمیزی مو. دو) رطوبت مو. در این مقاله سعی بر این است تا چند روش مراقبتی مو در حین تمرین و ورزش به شما ارائه شود از جمله :

ـ در حین ورزش موهایتان را در بالاترین نقطه ببندید.همچنین میتوانید از یک کش یا نوار جهت دم اسبی کردن موهایتان (در بالاترین نقطه) استفاده نمایید و اگر موهای بلندی دارید میتوانید آن را بشکل گوجه ای در قسمت بالای سرتان جمع کنید. باید دقت کنید که موهایتان دور از صورت و گردن قرار گیرد زیرا این امر سبب خنک شدن و همچنین تعریق کمتر میشود.

ـ برای جلوگیری از تعریق قسمتهای نزدیک به خط موی پیشانی ( قسمتهای رویش مو) میتوانید یک روسری کتان را به دور سرتان بپیچید و یا از یک نوار عرق گیر و کتان استفاده کنید.

ـ همیشه یک حوله و یا دستمال همراه خود داشته باشید تا در حین تمرین عرق موجود بر روی صورت و دست خود را پاک کنید.

ـ  میتوانید در روزهایی که تمرینات فشرده انجام میدهید موهایتان را با شامپو بشویید در مقابل روزهای دیگر که تمرینات ورزشی سبک انجام میدهید وکمتر عرق میکنید از شستن موهایتان خودداری نمایید.

ـ اگر در طول هفته مشغول انجام تمرینات فیزیکی سنگینی هستید که سبب تعریق بیش از حد شما میشود شستن موها را پس از هرجلسه تمرین فراموش نکنید.

ـ اگرمشغول ورزشهای سبک نطیر یوگا هستید شستن یکبار در هفته ی موهایتان کفایت میکند زیرا این تمرینات سبب تعریق زیاد نمیشوند.

ـ از شامپوهای مناسب و تایید شده استفاده نمایید. همچنین دقت کنید که شامپوی خریداری شده دارای PH متعادل باشد. این نوع شامپو بدون ایجاد آسیب های شیمیایی سبب تمیز شدن موهایتان میشود.

ـ پس از تمرین چند دقیقه زیر دوش قرار بگیرید و بگذارید آب تمام سطح بدن شمارا بخصوص سرتان را بپوشاند سپس  شامپو را به کف سرتان بمالید و یک تا دو دقیقه ماساژ دهید و موها را در بالای سرتان جمع کنید.

ـ سپس کف صابون به بدنتان بزنید و زیر دوش قرار بگیرید و از قسمت سرتا پایین بدنتان را بشویید.

ـ با استفاده از حوله حمام موهایتان را خشک کنید واگر موهای خشک و مجعدی دارید میتوانید از سروم های مو استفاده نمایید همچنین از استفاده از نرم کننده مو پس از شامپو زدن جدا خودداری نمایید.

ـ برای باقی ماندن رطوبت بمدت طولانی در میان موهایتان میتوانید یکبار در هفته از روش درمانی روغن گرم استفاده نمایید. زمانیکه موهایتان را با روغن ماساژ دادید بمدت ۱۰ دقیقه بخار بگیرید سپس بعد از یکساعت موهایتان را با شامپو بشویید.

ـ اگر از روش درمانی روغن گرم بطور منظم نمیتوانید استفاده کنید در نتیجه استعمال نرم کننده های پروتئینی را توصیه میکنیم.

ـ ماهی یکبار استفاده از ماسک مو میتواند رطوبت موهایتان را حفظ نماید. از ماسک طبیعی مو نظیر مایونز و … یکبار در ماه استفاده نمایید.

روش های بالا را بکار ببرید تا از آسیب دیدن موهایتان بعلت تعریق جلوگیری نمایید و همچنین همیشه مطمئن شوید که موهایتان تمیز و مرطوب است. در مراقبت از موهایتان تنبلی نکنید !

ورزش و زیبایی

ارسال نظر