تشخیص حرکت ممنوعه ورزشی ویژه هر فرد

با توجه به این که بازنگری شرایط کلی فرد بسیا، مهم است، سؤالات زیر در تشخیص حركت ممنوعه ويژه هر فرد كمك کننده خواهد بود :

* آیا فرد مورد نظر از لحاظ فیزیکی فعال و سلامت است؟
* در سال های گذشته زندگی بی تحرک سپری کرده است؟
* آیا یک ورزشکار حرفه ای است؟
* آیا در حال گذراندن دوران نقاهت یک آسیب دیدگی جدی است؟
* آیا همه عضلات در سلامت کامل بسر می برند و هیچ گونه آسیبی در مفاصل، لیگامنت ها و تاندون ها وجود ندارد و آن عضله تحت شش در صورت آسیب قبلی کاملا بهبود یافته و ‏ريكاوری و توان بخشی شده است؟
* آیا حرکت مطابق و موافق با ساختار طبیعی بدن است؟

د.ست مانند هر نوع دخالت درماني يا پیشگیری، ورزش نیز باید به دقت تجویز شود و از تدوين برنامه هاي ورزشی گروهی بدون توجه به سن و جنس و ویژگی های شخصی باید اکیدا خودداری کرد. قبل از طراحی هر برنامه ورزشی، باید تاريخچه پزشکی، شرایط بدنی، ویژگی ها و روش های زندگی و علائق مددجو را ارزیابی کرد. برای تدوين برنامه ورزشی انفرادی بدون خطر و دقيق مطالعه موردی نیاز است و اجزای ان عبارت اند از :

* عوامل شخصی (سن، جنس، نژاد، شغل، قد، وزن، سابقه خانوادگی و پیشینه پزشکی)

* ارزیابی شیوه زندگی (مانند : مصرف الكل یا قهوه، سیگار، مصرف مواد غذایی، الگوها و فعالیت های بدنی مورد علاقه، عادت های خوابیدنف میزان استرس شغلی، وضعیت هاي ذهنی یا شیوه زندگی خانوادگی) متاسفانه مشاهده شده است که در يك برنامه آمادگی جسمانی در ‏باشگاه ها به هیچ یک از اين موارد توجه نمی شود و تعداد زیادی با هم در یك گروه شروع به انجام ‏تمرینات مشابه می کنند.

هرگز بدون گرم کردن شروع به فعالیت ورزشی نکنید. لازم است يك تمرین هوازی سبك به مدت ۳ ‏دقیقه قبل از هر فعالیتی که از حرکت بیشتر عضلات استفاده می شود انجام گیرد، این حرکث ضربان قلب را به دتدریج افزایش داده و باعث افزایش جریان خون و اکسیژن به ماهیچه ها می شود.

سطح ۱ مطالب برگزیده ورزش و زیبایی

ارسال نظر