بزرگترین دروغ های رسانه ای درباره ی تغذیه ی افراد (چربی های اشباع و دویدن )

دروغ شماره ی سه ، چربی های اشباع شده برای سلامتی مضر هستند

برای مدت بیش از پنجاه سال رسانه ها ، چربی های اشباع شده را به عنوان شرور ترین مواد غذایی به مردم معرفی کرده اند . این مورد را می توان یکی از آزاردهنده ترین انواع پنهان کردن حقیقت دانست . نتیجه ی دوری از چربی های اشباع شده ، درواقع مصرف بیشتر کربوهیدرات ، غلات و چربی های مضر خواهد بود.

با بررسی دوباره ی مطالعاتی که این موضع را به اثبات رسانده و در رسانه های عمومی اعلام کرده اند در می یابیم ، نتایج تحقیقات در ۱۶ کشور به طور کلی نادیده گرفته شده ، زیرا این اطلاعات و حقایق با فرضیه ی دانشمندان مغایرت داشته است . بنابراین در امریکا تحقیقاتی جدید برای بررسی تاثیر چربی های اشباع شده بر سلامت قلب طراحی شد . تحقیقات روی بیش از ۳۵۰۰۰۰ هزار مورد صورت گرفت که نتایج جالبی هم در بر داشت . به طور کلی شواهدی مبنی بر ارتباط مصرف چربی های اشباع با پیدایش بیماری های قلبی وجود ندارد .

در واقع حقیقت این است که چربی های اشباع شده برای شما مفید و برای برخی از وظایف حیاتی ضروری هستند .

در جوامع غربی روغن های هیدروژنه گیاهی به عنوان جایگزین برای چربی های اشباع شده مصرف می شوند . هرچند این روغن ها میزان مصرف چربی در رژیم غذایی افراد را کاهش داده اند ، اما همزمان با افزایش محبوبیت این روغن ها ، ابتلا به بیماری های قلبی و دیابت هم به طرز فاجعه باری گسترش یافته است .

روغن های خوراکی گیاهی مثل روغن ذرت ، بادام زمینی ، لوبیای سویا و یا کانولا باید به طور کامل از برنامه های غذایی حذف شوند . بهتر است به جای این دسته از روغن ها از روغن نارگیل ، کره آب کرده ، روغن کنجد و روغن زیتون استفاده کنید .

بیشتر مردم فکر می کنند سرطان روده ی بزرگ از مصرف زیاد چربی های اشباع نشات می گیرد ، درصورتی که چنین تصوری درست نیست . در تحقیقات گسترده ای که اخیرا انجام گرفته ثابت شده رژیم غذایی با چربی اشباع پایین ، خطر احتمال این نوع از سرطان را کاهش نمی دهد . این موضوع در مورد سرطان سینه هم صدق می کند .

راه حل : چربی های اشباع سالم را در برنامه ی غذایی خود بگنجانید

روغن نارگیل یکی از مفید ترین روغن های موجود در سراسر دنیا است . این روغن همه فن حریف بعد از خوردن به سرعت هضم می شود و حاوی مواد ضد میکروب مثل لوریک اسید می باشد . برخلاف دیگر چربی های مفید ، روغن نارگیل مقاومت بالایی در برابر گرما دارد .

کره ی آب کرده هم از دیگر منابع سالم چربی محسوب می شود که مقاومت بالایی در برابر گرما نیز دارد در این روغن ویتامین های محلول در چربی مثل ویتامین A ، ویتامین D و ویتامین E است یافت می شود . هر دوی این این روغن ها هم به کاهش وزن کمک می کنند ، زیرا به سوختن دیگر چربی های بدن سرعت می بخشند .

برای مواد خام مثل سالاد هم از روغن زیتون ، روغن بادام و یا روغن آووکادو استفاده کنید . همه این روغن ها در کنار طعم عالی مواد مغذی فراوانی دارند .

دروغ شماره ی چهار ، دویدن برای سلامتی مفید است

فرضیه ی مفید بودن دو برای سلامتی همزمان با تئوری مصرف روغن های ارزان قیمت گیاهی ، یعنی در سال ۱۹۷۰ ، برای اولین بار مطرح شد .

اما مشکل اینجاست که دویدن موجب ایجاد پارگی هایی روی ماهیچه ها و استخوان ها شده و حتی می تواند به سیستم ترشح هورمونی آسیب بزند . تمرینات ورزشی سنگین و طولانی در واقع موجب پیدایش هرچه بیشتر رادیکال های آزاد در بدن می گردند و آسیب هایی مثل گرفتگی رگ ها ، به دلیل فعالیت استرس اکسیداتیو ، در پی خواهد داشت .

تحقیقات نشان می دهند ، افرادی که ورزش نمی کنند به اندازه ی کسانی که تمرینات ورزشی سنگین ، مثل دویدن در مسافت های طولانی ، انجام می دهند ، آسیب می بینند .

در واقع حفظ تعادل در هر موضعی بهترین است . و این جمله را می توان درباره ی ورزش و دویدن نیز درست دانست . بهتر است دویدن را با شدت و مدت زمان کمتر و با سرعت بیشتر انجام دهید .همچنین اگر قصد دویدن دارید ، بهتر است پیاده روی تند و یا به عبارت دیگر دویدن آهسته دو تا سه بار در هفته را امتحان نمایید .

ورزش بیش از حد عواقب بسیار بدی برای سلامتی خواهد داشت . پس نوع تمرینات خود را هوشمندانه انجام دهید . دویدن در فواصل و مدت طولانی حرکت مثبتی در جهت سلامتی شما نخواهد بود .

تغذیه و سلامتی سطح ۱ مطالب برگزیده

ارسال نظر