با روغن آرگان آشنا شوید

میوه ای بسیار مغذی را در نطر بگیرید که بز های کوهی برای یافتن آن کیلومتر ها کوهنوردی می کنند ! درون این میوه ، دانه ای در دسته ی آجیل ها وجود دارد که روغن آرگان از آن گرفته می شود .

برای نسل ها ، بومیان مراکشی عصاره ی این دانه را برای تهیه روغن گرانبهای آرگان می گرفتند و آن را به عنوان مکمل غذایی ، برای بهبود زخم و تغذیه ی پوست و مو مورد استفاده قرار می دادند . درخت های آرگان که رشد بسیار آهسته و کمی نیز دارند ، از چنان ارزشی برخوردار هستند که در سال ۱۹۸۸ جنگلهای آرگان در مراکش به عنوان یکی از مهمترین منابع زیستی روی کره ی زمین در یونسکو به ثبت جهانی رسید .

موارد استفاده ی روغن آرگان در طول تاریخ

استفاده از روغن آرگان تنها به کشور مراکش محدود نمی شد . مردم در سراسر دنیا برای سال ها از فواید این روغن ، از جمله بهبود عفونت های پوستی ، بهبود جای نیش حشرات و حساسیت های پوستی ، بهره بردند . اکنون نیز مردان و زنان در جای جای دنیا دنبال تاثیرات مثبت این روغن بر پوست و مو هستند .

یکی از عواملی که روغن آرگان را تا این حد موثر ساخته ، میزان ویتامین A و E موجود در این روغن است . در این روغن همچنین میزان زیادی آنتی اکسیدان ، اسید چرب امگا ۶ و لینولئیک اسید وجود دارد . محققان کشف کرده اند ، در صورت استفاده ی موضعی از این روغن ، التهابات پوستی از بین رفته و به رطوبت رسانی نیز کمک می کند .

توکوفرول گرفته شده از ویتامین E به تولید سلول های جدید و جوان کمک می کند و به بهبود سلامت پوست و مو می پردازد . به همین دلیل هم بسیاری از شرکت های تولید کننده ی محصولات زیبایی امروزه از این روغن استفاده های فراوانی می کنند .
البته برای بهره بردن از خواص ضد سالخوردگی این روغن ارزشمند ، نیاز نیست سراغ محصولات گران قیمت این شرکت ها بروید . کافی است استفاده از روغن خالص را در برنامه ی مراقبت از پوست و موی خود بگنجانید . البته روغن آرگان گران است ، اما خوشبختانه تنها یک یا دو قطره از این روغن برای رساندن مواد مغذی به پوست و مو کافی می باشد .

چگونگی استفاده از روغن آرگان

استفاده از روغن آرگان برای مراقبت از پوست و مو بسیار ساده است . اما برای بهره بردن از تمام فواید آن ، این روغن را به صورت روزانه برای درمان خشکی پوست صورت و سر ، به عنوان محصولات حالت دهنده ی مو ، به تعویق انداختن پیدایش چین و چروک ها و درمان آکنه ، مورد استفاده قرار دهید . روغن آرگان به آبرسانی پوست کمک می کند و به موها ظاهری جوان و شاداب می بخشد .

ظرف روغن آرگان را دور از نور آفتاب نگه دارید و در ظرف را هم محکم ببندید. همچنین ماندگاری یک شیشه روغن بیشتر از شش ماه نیست . پس همیشه کم کم و به اندازه ی نیاز خود خریداری نمایید تا روغن کیفیت و فواید خود را از دست ندهد .

عوارض جانبی استفاده از روغن آرگان

اگر به هر نوعی از آجیل حساسیت دارید ، در استفاده از روغن آرگان احتیاط به خرج دهید . تا کنون مواردی از حساسیت به این روغن مشاهده شده است . می توانید کمی از روغن را روی قسمت داخلی پوست بازو امتحان کنید تا مطمئن شوید به آن حساسیت ندارید .

روغن آرگان تماما طبیعی است و همیشه بهترین گزینه در مقایسه با تولیدات شیمیایی به حساب می آید . آنتی اکسیدان و اسید چرب امگا ۶ موجود در این روغن با پیدایش چین و چروک ها مبارزه می کند ، التهاب را کاهش می دهد ، آکنه را درمان می کند و لکه ها و پارگی پوست را به حداقل می رساند .

پوست سطح ۱ مراقبت از پوست مطالب برگزیده

ارسال نظر