اگر شیر دوست نداشته باشیم، چه باید بکنیم؟

اگر لبنیات قوی ترین منبع برای کلسیم هستند، اما تنها منبع برای دریافت آن نیستند. میتوانید نیمی از کلسیم مورد نیاز بدن خود را روزانه با نوشیدن تنها ۲ لیوان شیر تأمین کنید.

وقتی زنی به من میگوید که شیر دوست ندارد، احساس او را درک می کنم زیرا من هم نسبت به شیر بیمیل هستم. اما مدت کوتاهی پس از صحبت با او و طرح این پرسشی که به جای شیر چه چیزی دوست دارد، مشخص می شود که دوست دارد صبحانه اش را با شیر و غلات بخورد و یا اینکه از سوپ خامه دار و تمام خوراکیهای همراه با خامه لذت می برد. عصرانه اش همراه با پنیر چدار است و دسرهای مورد علاقه اش ماست و بستنی است. من بیشترین مقدار کلسیم مورد نیاز بدنم را از این لبنیات به علاوه سبزیجاتی نظیر بروکلی و دیگر سبزیجات دریافت می کنم و برای اینکه مطمئن شوم کلسیم بدنم کاملا تأمین شده است، روزانه یک لیوان آب پرتقال غلیظ می نوشم.

اگر غذاهایی که از حیوانات بدست می آید را دوست نداشته باشیم چگونه می توانیم کلسیم بدن را تامین کنیم؟

شکی نیست، زنانی که از خوردن انواع لبنیات پرهیز می کنند، در دریافت کلسیم از غذاهای روزانه خود مشکلی دارند. اما با این وجود دریافت کلسیم از غذا هم غیرممکن نیست. پنیر سویا که از سولفات کلسیم تهیه می شود بهترین منبع کلسیم است.

لبنیات را دوست دارم، ولی فرزندم هیچ علاقه ای به آن ندارد، چه باید بکنم؟

تعداد محدودی از افراد نسبت به پروتئین موجود در شیر آلرژی دارند، اگر شما این مشکل را دارید، میتوانید از پنیر یا لبنیات پخته شده که پروتئین آنها بی اثر شده است استفاده کنید. مشکلی که عمومیت بیشتری دارد لاکتوز است. اگر فاقد آنزیم هضم کنندهٔ لاکتوز باشید، پنیر طبیعی موجود در شیر و لبنیات، گازی در بدنتان تولید میکند که موجب دل درد و یا اسهال می شود، این پیشنهادات ممکن است به شما کمک کند:

سعی کنید از پروتئین موجود در لبنیات مصرفی روزانه خود بکاهید. بسیاری از افراد که فکر میکنند نمیتوانند لاکتوز موجود در شیر را هضم کنند با نوشیدن مقدار کمتر شیر در وعده های مختلف مثلا نصف پیمانه در چند وعده در طول روز، میتوانند از این مشکل بکاهند.

آنزیم لاکتوز را به شیر یا لبنیات مصرفی خود اضافه کنید و یا شیری بخرید که حاوی این آنزیم باشد. در فروشگاههای لبنیاتی و سوپرمارکت ها معمولا این محصولات در دسترس هستند.

ماستی بخورید که حاوی آنزیمهای تجزیه کنندهٔ لاکتوز باشد.

میتوانید از کلسیم موجود در پنیر استفاده کنید زیرا میتواند لاکتوز را تجزیه کند.

تغذیه و سلامتی

ارسال نظر