آیا وقتی در دوره درمان ایزوترتینویین خوراکی هستیم می توانیم از درمان های زیبایی لیزر ، موم یا روش های دیگر استفاده کنیم؟

چون آکوتان بر جایگزینی یاخته پوست تاثیر دارد ، هر جراحی یا درمان روکش کننده با لیزر یا حتی لایه برداری شیمیایی عمیق تر که در طی ۶ ماه از مصرف آکوتان انجام شود سبب ایجاد جای زخم و بدشکلی خواهد شد. با لیزرهای جدیدی که امروز در دسترس و به لیزرهای ناساینده مشهورند ، چون لایه های بالایی پوست برداشته نمی شود ، احتمالا این خطر کمتر از گذشته است. بسیاری از پزشکان ، البته ترجیح می دهند بیشتر احتیاط کنند و حداقل ۶ ماه پیش از انجام هر روش اختیاری ، به خصوص اگر با هدف زیبایی باشد ، صبر می کنند. لیزر با نور دارای پالس شدید برای زدودن مو گاهی در دوره درمان با ایزوترتینویین انجام می شود ، اما این کار حتما باید به دست یک پزشک ماهر یا در مطب پزشک انجام شود و اگر ایزوترتینویین خوراکی مصرف می کنید یا اخیرا مصرف کرده اید ، پزشک باید بداند.

چون پوست در هنگام درمان با ایزوترتینویین خوراکی خشک تر و حساس تر است ، هر درمانی که بالقوه پوست را تحریک کند می تواند مسئله آفرین باشد. پوست شما ممکن است نسبت به موم یا سایر روش های زدودن مو واکنش شدیدتری نشان دهد.

آیا در مدت مصرف ایزوترتینویین خوراکی می توانم آنتی بیوتیک یا داروهای دیگر موضعی آکنه را استفاده کنم؟

ایزوترتینویین خوراکی به طور کلی به شکل تک درمانی استفاده می شود ، یعنی وقتی مصرف این دارو را شروع کردید باید تمام درمان های دیگر آکنه را متوقف کنید. شواهد نشان می دهد که وقتی ایزوترتینویین خوراکی همراه با گروه آنتی بیوتیک های تتراسایکلین خوراکی مصرف شود خطر افزایش یکی از اثرهای جانبی به نام تومور کاذب مغزی بسیار زیاد می شود. این اثر جانبی یک سردرد واقعا بسیار بد مداوم همراه با تهوع ، استفراغ و مشکلات بینایی است. در صورت بروز این حالت باید بی درنگ با پزشک خود تماس بگیرید. همچنین نباید وقتی در دوره درمان با ایزوترتینویین خوراکی هستید ، دز بالای ویتامین A مصرف کنید چون هر دو از ترکیبات یک گروه هستند و ترکیب آن دو خطر سمیت دارو را افزایش می دهد. تجویز داروهای دیگر ضد آکنه همراه با ایزوترتینویین خوراکی معمول نیست ؛ البته بعضی متخصصان پوست برای ماه اول درمان یک آنتی بیوتیک غیر تتراسایکلین مثل اریترومایسین را با ایزوترتینویین خوراکی تجویز می کنند.

چون اکثر درمان های آکنه حداقل تا حدودی خشک کننده یا تحریک کننده هستند ، باید آن ها را طی یک ماه پس از شروع درمان ایزوترتینویین خوراکی متوقف کرد. داروهای لایه بردار موضعی ، رتین – A و داروهای خشک کننده نباید مصرف شوند چون ایزوترتینویین اثر خشک کنندگی بر پوست و غشاهای مخاطی دارد.

داغ نبودن آب دوش ، استفاده نکردن از صابون های خشک کننده ، چند بار در روز استفاده از مرطوب کننده به خصوص پس از شستشو نیز به جلوگیری از خشکی و ترک خوردن پوست کمک می کند. کسانی که لنز تماسی استفاده می کنند بهتر است تا پایان دوره خشکی چشم عینک بزنند یا لنز نرم استفاده کنند.

سطح ۱ طب و زیبایی مدرن مطالب برگزیده

ارسال نظر