آیا همه ی ماهی ها برای سلامتی مفید هستند ؟

همه ما بارها شنیده ایم که ماهی همیشه بهترین گزینه در میان انواع مختلف گوشت محسوب می شود . این فکر درستی است، البته بیشتر وقت ها ! ماهی ماده غذایی با چربی پایین و پروتئین فراوان است که فواید زیادی برای شما فراهم می آورد . اما آنچه که ما امروز درباره ی برخی از انواع ماهی خواهیم گفت ، شما را مجبور به تجدید نظر درباره این ماده ی غذایی بسیار سالم می نماید.

ماهی ، بسته به منبعی که از آن گرفته شده ، می تواند برای شما مفید و مضر باشد. بین ماهی های آزاد و ماهی های پرورشی تفاوت زیادی وجود دارد . مهمترین ماهی های پرورشی عبارت اند از سالمون ، تیلا پیا ، گربه ماهی و ماهی کاد . حداقل دو اسم در این لیست شما را متعجب می کند.

اما چرا این ماهی های پرورشی برای سلامتی ما مضر هستند ؟ و خطراتی که دقیقا ایجاد می کنند چیست ؟

التهاب را در بدن افزایش می دهد

تیلاپیای پرورشی ماهی بسیار محبوبی است ، به این دلیل که همیشه در دسترس بوده و قیمت مناسبی هم دارد. اما قبل از خرید این ماهی شاید بخواهید ارتباط آن با افزایش التهاب در بدن را بدانید . تحقیقات نشان می دهند مصرف تیلاپیا ، التهابی را که منجر به بیماری های قلبی ، آرتروز ، آسم و دیگر اختلالات جدی سلامتی می شود ، افزایش می دهد .

افرادی که از ماهی برای افزایش میزان امگا ۳ در بدن خود و کاهش ریسک ابتلا به بیماری های قلبی استفاده می کنند ، ممکن است نیاز به قطع مصرف این ماهی داشته باشند . در واقع محققان کشف کرده اند التهابی که تیلاپیا بوجود می آورد به مراتب بیشتر از همبرگر و بیکن می باشد.

نوع پروشی سالمون حداقل ده برابر نوع آزاد آن مواد آلوده ی سرطان زا دارد

دلیل این مورد را می توان به طور کلی غذایی دانست که ماهی های پرورشی از آن تغذیه می کنند . اگر بدانید در تهیه ی این غذا چه موادی استفاده می شود ، قطعا وحشت خواهید کرد . از جمله ی این ترکیبات می توان به ضایعات مرغ و اردک اشاره کرد .

در بدن ماهی های پرورشی آنتی بیوتیک و آفت کش وجود دارد

در چه قسمتی از پروسه ی پرورش ماهی آنتی بیوتیک استفاده می شود ؟ عفونت های مسری موجود در مراکز پرورش ماهی احتمال بروز بیماری در ماهی ها را افزایش می دهد . برای زنده نگه داشتن و دور کردن ماهی از بیماری ، مالکان این مراکز از آنتی بیوتیک استفاده می کنند. دقیقا مثل اتفاقی که در گاوداری ها می افتد .

همچنین برای پرورش ماهی و به جهت دور کردن شپش ها ، از آفت کش ها استفاده می شود . این آفت کش ها بسیار قوی هستند ، تا جایی که اگر یک سالمون آزاد اتفاقی در معرض آن قرار گیرد ، قطعا خواهد مرد . این آفت کش ها در آخر هم به اقیانوس ها و دریاها ریخته می شوند و روی محیط زیست اثرات منفی جبران ناپذیری می گذارند.

ماهی های پرورشی مواد مغذی کمتری دارند

بسیاری از ما ماهی را بخشی از وعده ی غذایی خود قرار می دهیم به این دلیل که اسید چرب امگا۳ به بدن خود برسانیم . اما آیا می دانستید بدن کمتر قادر به استفاده از امگا۳ موجود در این ماهی های پرورشی ، در مقایسه با نوع آزاد آنها ، می باشد ؟ در این ماهی ها همچنین پروتئین کمتری یافت می شود .

علاوه بر این ، چون ماهی های پرورشی در محیط بسته نگه داشته می شوند ، چربی و در نتیجه امگا ۶ بیشتری دارند . مصرف بیش از حد این اسید چرب هم التهاب را در بدن پدید می آورد .

تغذیه و سلامتی سطح ۱ مطالب برگزیده

ارسال نظر