آیا نشانه هایی در پوست وجود دارد که به نفع بیماری سیستمیک باشد؟

ما به همان اندازه که از سایر سیستم های عضوی در مورد بیماری سیستمیک اطلاعات دریافت می کنیم، از پوست هم اطلاعات می گیریم. مثال های واضح آن عبارت است از آنمی، نارسایی قلبی، اورمی، بیماری تیروئیدی و ایدز. بسیاری از بیماری ها، انگیره ای برای جستجوی یک بیماری سیستمیک است. برای مثال، اریتم ندوزوم، واسکولیت و پیودرما گانگرونوزوم. پوست اغلب مواقع آینه منعکس کننده مشخصه های عفونت های خطرناک، مانند ضایعات متمایز کننده سپتی سمی مننگوکوکی است. تغییرات ساختاری پوست، آن گونه که در بیماری هایی مانند سندرم اهلر دانلوس و سودوگزانتوما الاستیکوم دیده می شود به خودی خود بسیار با اهمیت تر از تظاهرات بالقوه مرگبار قلبی عروقی در این بیماری هاست.

تغییرات رنگدانه ای می تواند نشانه مهمی در بسیاری از بیماری های سیستمیک باشد. برای مثال، هیپرپیگمانتاسیون مدل آدیسونی در چین های کف دستی، مخاط دهان و زخم ها که در بیماری آدیسون و کوشینگ دیده می شود، از آن جمله هستند.

هیپرپیگمانتاسیون منتشر را می توان در مجموعه وسیعی از بیماری ها مشاهد کرد، از آن جمله سوء جذب و هر گونه روند اتلافی است. بدخیمی های داخلی بعضی مواقع با تظاهرات پوستی ناشی از درگیری مستقیم یا پدیده پارانئوپلاستیک نمایان می شوند.

بعضی ضایعات مشخص پوستی شانس بسیار بالایی برای همراهی با بیماری های خاص سیستمیک خاص دارند، مانند نکروبیوزیس لیپوئیدیکا که با دیابت شیرین همراه است و گزانتوما که با هیپرلیپیدمی دیده می شود. بیماری های خود ایمنی لوپوس اریتماتوی سیستمیک، درماتومیوزیت و اسکلرودرمی معمولا با ضایعات جلدی ویژه ای که دارند، تشخیص داده می شوند.

تظاهرات پوست در بیماری سیستمیک

آکانتوز نیگریکانس: با مقاومت به انسولین نیز دیده می شود و گاهی به عنوان بثورات دارویی هستند.
درماتومیوزیت: در تمام موارد به جز در اطفال، بدخیمی محسوب می شود.
اریتم مهاجر نکرولیتیک: با تومور مترشحه گلوکاگون در پانکراس همراه است.
پمفیگوس پارانئوپلاستیک
اریتم ژیراتوم ریپنس
ترومبوفلبیت سطحی مهاجر
ایکتیوز اکتسابی
هیپرتریکوزیس اکتسابی لانوژینوزا
خارش منتشر

بیماری های پوست پوست سطح ۱ مطالب برگزیده

ارسال نظر