آیا مکمل های گیاهی برای آکنه بی ضررند؟ بر آکنه موثرند؟

مکمل های گیاهی خوراکی بسیار محبوبیت یافته اند و تقریبا در درمان هر بیماری شناخته شده انسان مصرف می شوند. مسئله ای که در مورد مکمل های گیاهی وجود دارد این است که این ها اساسا داروهای تنظیم شده نیستند. دانستن مقدار دقیق موادی که استفاده می شوند و غلظت های این مواد در هر بسته بندی یا واحد واقعا دشوار است. در اینجا توصیه بر این است که پیش از امتحان کردن هر دارو یا مکمل آزمایش نشده بسیار احتیاط کنید.

درمان فوتودینامیک چگونه عمل می کند؟

درمان های قدیمی نور فرابنفش که روزگاری موضوع اصلی درمان آکنه بود ، حالا فقط بهبود دهنده موقت دانسته می شوند و استفاده طولانی مدت از آن ها ، به خصوص از فرابنفش A، آکنه کومدونی را تشدید می کند. علاوه بر این ، بیشتر شدن خطر سرطان پوست و پیری پوست بر اثر نور ، باز هم آن را درمانی نامطلوب تر می کند. اخیرا یک درمان نسبتا جدید به نام فوتودینامیک با موفقیت شروع به درمان آکنه متوسط تا شدید کرده است. در فوتودینامیک درمانی ، ترکیبی از دارویی به نام آمینو لوولینیک اسید و نور آبی یا مخلوط نور آبی و سرخ استفاده می شود.

پزشک متخصص پوست آمینو لوولینیک اسید را به مدت حدود ۱۵ تا ۳۰ دقیقه به نواحی دچار آکنه می زند و بعد با یک دستگاه نور پالس دار یا لیزر رنگی پالسی این نواحی را فعال می کند. نتایج نویدهای قابل توجهی برای درمان شکل های شدیدتر آکنه داشته است و برای درمان بعضی انواع سرطان پوست نیز استفاده می شود.

چطور بدانم درمانی که در رسانه ها شنیده ام موثر خواهد بود یا نه؟

چون آکنه بیماری بسیار شایعی است ، بعضی ها می کوشند درمان هایی را ترویج دهند که موثر هست یا نیست. این نکته در آگهی های بیشمار و ادعاهای بسیاری که بهتر از آن است که بشود باور کرد دیده می شود. هدف این آگهی ها و ادها بیشتر نوجوان هایی اند که برای داشتن پوست عالی تقریبا همه چیز را امتحان می کنند. از سوی دیگر ، در ۲۵ سال گذشته داروهای فوق العاده خوب موضعی و درون تنی بسیار زیادی برای درمان آکنه ساخته شده اند. طراحی آزمون های بالینی مدام پیشرفته تر شده است و نتایج این آزمون ها درمان های جدید عالی ارائه داده است. پیشرفت پزشکی نسبتا سریع است و درمان های جدید همیشه در راه هستند. رسالت پزشک متخصص پوست ارائه درمان های بی خطری است که بر مبنای شواهد مستدل علمی باشد. درباره درمان های با نسخه یا بی نسخه ای که شنیده اید با پزشک پوست خود مشورت کنید. بیماران زیادی دارم که مقالات روزنامه ها و مجلات را برای اظهارنظر من به مطبم می آورند.

پوست سطح ۱ مراقبت از پوست مطالب برگزیده

ارسال نظر