آبله مرغان تا چه حد جدی است ؟

در کودکان، آبله مرغان غالباً بیماری خفیفی است، اما در بزرگسالان می تواند جدی تر باشد.در بزرگسالان، احتمال بروز سینه پهلو وجود دارد. در افراد دچار سرکوب سیستم ایمنی، این بیماری می تواند بسیار جدی و خطرناک باشد. هرچند نادر، اما احتمال التهاب مغز (انسفالیت) هم وجود دارد، البته شخص معمولاً به طور کامل از این عارضه بهبود پیدا می کند.

چنانچه زن حامله ای در سه ماهه اول یا دوم، آبله مرغان بگیرد، احتمالاً تولد بچه ای یا نقص مادرزادی کم است، اما اگر زن حامله ۵ روز بیش از زایمان به این بیماری مبتلا شود. احتمال ایجاد یک بیماری جدی در نوزاد بسیار زیاد خواهد بود. چنین نوزادی را باید بلافاصله با ایمونوگلوبین واریسلا- زوستر (VZIG) تحت مداوا قرار داد.

آبله مرغان، به ندرت از پیدایش اولین تاول تا از بین رفتن آخرین تاول، بیش از ۲ هفته به طول می انجامد. البته به دلیل عفونت ثانویه باکتریایی در پی ترکیدن تاول ها، امکان بروز تب و جوشگاه هایی بر روی پوست وجود دارد.

درمان

برای پیشگیری از گسترش و انتشار بیماری، شخص مبتلا به آبله مرغان را تا دلمه بستن تمام جوش ها از بقیه جدا کنید. با استحمام مگرر (در وان) یا در صورت پایین آمدن تب، دوش گرفتن مکرر، پوست بدن را مرطوب نگاه دارید. کمپرس خیس و خنک یا استحمام (در وان) با آب ولرم می تواند به رفع خارش کمک کند.

آنتی هیستامین ها (داروهای ضد حساسیت) می توانند در برطرف ساختن خارش شدیدی که همراه با آبله مرغان وجود دارد مفید واقع شوند. از داروی آسیکلوویر می توان برای درمان عوارض شدید بیماری مثل سینه پهلو یا ورم مغز استفاده کرد. استفاده متداول از اسیکلوویر در همه افراد مبتلا به آبله مرغان ضرورتی ندارد.

افراد دچار ضعف سیستم ایمنی که علیه بیماری آبله مرغان واکسینه نشده اند، عموماً، باید از مواجهه مسجل و قطعی با آبله مرغان ایمونوگلوبین واریسلا-زوستر (VZIG) دریافت کنند.

پیشگیری

واکسن آبله مرغان در دسترس است و می تواند در افراد زیر مفید واقع شود:

• کودکان ۱۲ تا ۱۸ ماهه
• کودکان سالمی که از مرز ۱۳ ماهگی گذشته اند.
• بالغینی که آبله مرغان نگرفته اند و هیچ گاه علیه این بیماری واکسینه نشده اند.
اگر شما یا کودکتان جزو یکی از این گروه ها هستید، در مورد تزریق این واکسن با پزشک خود مشورت کنید واکسن آبله مرغان در دو دوز مجزا و به فاصله ۴ الی ۸ هفته تزریق می شود.

سطح ۱ گوناگون مطالب برگزیده

ارسال نظر